E-sandık

'5-10 dakika içinde!...'

E-sandık


TÜRKİYE'nin önde gelen savunma firmalarından HAVELSAN, seçimlerde kullanılması için geliştirdiği elektronik seçim sandığı (e-sandık) sistemini 12'nci Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda (IDEF'15) tanıttı.
 

1/ 13
E-sandık

7 Haziran seçimlerine kısa bir süre kala tanıtılan yerli yapım e-sandık sistemi ziyaretçilerin ilgisini çekti. HAVELSAN Seçim Sistemleri Proje Yöneticisi İsmail Göktaş, Türkiye'de 5-10 yıl sonra yapılacak seçimlerde oyların e-sandık sistemiyle kullanılacağını belirterek, "Bu sistem ile hem geçersiz oyları engellemeyi hem de 5-10 dakika içinde Türkiye genelindeki tüm sandıkların sayılabileceğini iddia ediyoruz" dedi.

2/ 13
E-sandık

HEDEFİMİZ TÜRKİYE’NİN SEÇİMİNİ HIZLI YAPMAKTIR

Büyükçekmece TÜYAP Fuar Merkezi'nde HAVELSAN standında ürünü tanıtan İsmail Göktaş, 7 senedir Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), seçim sistemlerinin yazılımlarını yaptıklarını ifade etti. Göktaş, "Biz seçimlerde elektronik bir sandık üretmeye karar verdik ve bu projeyi 2010 yılında başlattık. Projeyi 2013 yılında tamamladıktan sonra tanıtımına başladık. e-sandık projesinin amacı sandıkta seçmenler tarafından elektronik ortamda yapılmasını sağlamaktır. Oy pusulası, dijital bilgi kullanılarak hazırlanıyor ve normal bir oy pusulasından hiçbir farkı yok. Bu dijital bilgiler seçmen ve sandık bilgilerini içeriyor. Bu sistem ile hem geçersiz oyları engellemeyi hem de 5-10 dakika içinde Türkiye genelindeki tüm sandıkların sayılabileceğini iddia ediyoruz. Hedefimiz Türkiye'nin seçimini elektronik hale getirerek hızlı yapmaktır” dedi.

3/ 13
E-sandık

CİHAZ SAYIMI KENDİ İÇİNDE YAPACAK

Uygulamanın güvenliği ile ilgili bilgi veren Göktaş, seçim süresince cihaz çalışırken herhangi bir internet bağlantısı bulunmayacağını belirterek şöyle konuştu:

4/ 13