Ekonomide 2008

Ekonomi dünyasında 2008 işte bu olaylarla geride kaldı..

Ekonomide 2008

KÜRESEL KRİZ DAMGASINI VURDU
Her şey geçen yıl ABD konut piyasasında başlayan krizle ortaya çıktı. Önce finans kesimini sonra da reel sektörü etkiledi. İpin ucu bir kere kaçtı ve şimdi bütün dünya yakalamaya çalışıyor. Bu yakalama sürecinde dünya genelinde ekonomileri kurtarmak için hükümetlerin harcadıkları para 6 trilyon dolara yaklaştı. ABD yönetimi, geçen yıl patlak veren emlak krizinden çok kötü etkilenen dev mortgage şirketleri Fannie Mae ve Freddie Mac'e el konulduğunu duyurdu ve gerisi geldi. Kriz, finans kalelerini de birbiri ardına çökertti. ABD'li yatırım devi Lehman Brothers, 158 yıllık tarihini sona erdirerek iflas başvurusunda bulundu. Banka, alıcı bulamayınca da iflasını istedi. Devletleştirilen Freddie Mac, Fannie Mae, AIG, UBS, RBS, B&B, Hypo Real Estate, Fortis, Merrill Lynch, General Motors, Ford gibi devler de zordakiler arasında. Ekonomik dalga İzlanda kıyılarına o kadar sert vurdu ki ülke iflas etti. ABD kaynaklı krizin dünyaya yayılması ile birlikte Merkez Bankaları sözleşmiş gibi faizleri indirmeye başladı. ABD Merkez Bankası (Fed) faizleri yüzde 0.25'e kadar çekti. Kısacası 2008'de devler kurtarılmaya çalışıldı. Dev ülkeler de kendilerini kurtarmaya çalıştı.

1/ 12
Ekonomide 2008

YILIN YAZARI
Marx yüzyıl sonra yeniden popüler
Kapitalist sistemin bir gün yok olacağını öne süren Karl Marx'ın, "Kapital" adlı kitabının satışı, küresel ekonomik krizin ardından rekorlar kırdı. Ekonomik kriz, Karl Marx'ı yılın en çok okunan yazarlarından biri yaptı. Kitap satışları, Almanya'da yüzde 300 oranında artış gösterdi. Karl Marx yazdığı kitaplarda, "Kapitalizm kendi kendini yok edecek" tespitini 19'uncu yüzyılda yazıya dökmüştü.

2/ 12
Ekonomide 2008

YILIN ŞÜPHELİSİ
Kapitalizm'in kaleleri çöktü
Ekonomistler küresel ekonomik krizin komünizmin sona ermesi kadar önemli bir tarihi olay olduğunu savunuyor. 2008'de gelişmiş ekonomilerin çoğunda resmi olarak kabul edilmiş bir resesyon yaşanıyor. Birçok ülkenin zor durumda kalması da kapitalizm üzerindeki şüpheleri arttırdı. İşsizlik oranında büyük bir yükseliş görülmesi ve hükümetlerin şirketlere destek vermeye başlaması, kapitalizmin çok temel bir değişim yaşamasını sağladı.

3/ 12
Ekonomide 2008

YILIN KAZANANI
'Siyah' devrim yaptı
Değişim sloganı ile kazanan ABD'nin yeni başkanı Barack Obama, Cumhuriyetçilerin saltanatına son verdi. Obama ayrıca tarihi ırkçılıkla dolu olan ABD'de ilk siyah başkan olurak da tarihe geçti. Obama'nın kurtarma paketlerini uygulamasının nasıl olacağı merakla bekleniyor.

4/ 12