En iyi 10 sokak lezzeti

En iyi 10 sokak lezzeti

En iyi 10 sokak lezzeti

Şık restoranları bir kenara bırakın, şimdi sıra İstanbul’un vazgeçemeyeceğiniz sokak lezzetlerini keşfetmekte! İstanbul Life jürisi yanıtladı: “En iyisi nerede yenir?”

1- ARNAVUT CİĞERİ

Arnavut ciğeri için dosdoğru gidilmesi gereken bir yer varsa o da Unkapanı Manifaturacılar Çarşısı'dır. Soğan ve patatesle servis edilen unda kızarmış küp küp ciğerin tadına diyecek yok. Sayıları azalmış olsa da, bölgede hala seyyar satıcılar var. Haydi bir de isim verelim. Lütfi Usta, bölgede ün salanlardan. Büyükada’daki Ciğerci Altan ise Selin Kutucular’ın önerisi.

Hürriyet

1/ 10
En iyi 10 sokak lezzeti

2- BALIK-EKMEK

 


Eminönü ve Karaköy şehrin balık-ekmek cenneti, biliyoruz. Civardaki seyyar arabaların hangisinden bir balık ekmek alsanız lezzeti iyidir. Ancak buranın meşhurunu sorarsanız: Emin Usta. Karaköy balık pazarında seyyar tezgahı var. Civardakiler ona Mario diye sesleniyor! Ee, bizden bu kadar ipucu yeter. Adres, telefona ihtiyaç mı var? Arayıp bulmalı!

2/ 10
En iyi 10 sokak lezzeti

3- DÖNER

 


Dar zamanlı öğünlerin en büyük kurtarıcısı döner büfeleri. Yarım ekmek de olur dürüm de. Ama döneri kıvamında hazırlamak herkesin harcı değil! O yüzden dönercilerin yüz karası da şöhretlisi de boldur. Beşiktaş Karadeniz Döner, döner konusunda belki de şehirde tek geçilir. Tarabya meydanındaki büfeler de insanı pişman etmez! Mutlaka deneyin.

3/ 10
En iyi 10 sokak lezzeti

4- KÖFTE

 

 


Asıl şöhretlisi, tükürük köftesi. Maç zamanı stadyum girişlerinde yerlerini alan köftecilerden herkes muhakkak bir kere tatmıştır. Artık pek çoğu konser ve festival alanlarının girişlerinde de var. Hijyen konusu tartışılır elbet! Tereddüt yaşıyorsanız, jürimize dönelim. Beşiktaş Ihlamur Kasrı’ndaki köfteciler Savaş Özbey için, Bebek Köftecisi Jale Balcı için en iyisi.

4/ 10