Erdoğan Lübnan için devrede

Başbakan Erdoğan, Lübnan’daki hükümet krizini aşmak için Esad ve El Tani ile Lübnan'da...

Erdoğan Lübnan için devrede

Erdoğan’dan Lübnan atağı Başbakan Erdoğan, Lübnan’daki hükümet krizini aşmak için Suriye Devlet Başkanı Esad ve Katar Emiri El Tani ile görüştü. Zirvenin ardından Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun bugün Lübnan’a gitmesi kararlaştırıldı.

1/ 9
Erdoğan Lübnan için devrede

Suriye’ye günübirlik bir ziyaret yapan Başbakan Erdoğan, Şam’da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve Katar Emiri Hamad bin Halife El Tani ile bir araya geldi. Lübnan’daki siyasi krizin masaya yatırıldığı üçlü zirveye üç ülkenin Dışişleri Bakanları da katıldı. 2.5 saat süren zirvenin ardından yapılan yazılı açıklamada toplantıda Lübnan krizinin yanı sıra bölgedeki diğer bazı konuların da ele alındığı belirtildi. Açıklamada üç liderin Lübnan taraflar arasındaki uzlaşmanın sağlanmasını amaçlayan Suriye Suudi Arabistan iyi niyet çabalarına dayalı olarak sorunun çözüme kavuşturulması ve durumun kötüleşmemesinin hususlarının öneminin vurgulandığı kaydedildi. Zirvede Lübnan’ın çıkar ve istikrarını sağlayacak ve Lübnanlılara yardımcı olacak siyasi çabalar somutlaşıncaya kadar yeni hükümetin kurulması için Lübnan Parlamentosu’ndaki istişarelerin ertelenmesi kararının memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

2/ 9
Erdoğan Lübnan için devrede

Yaklaşık 2,5 saat süren zirvenin ardından öğle yemeğine geçildi ve ardından Katar Emiri ülkesine döndü. Daha sonra Erdoğan, Halk Sarayı’nda Suriye Devlet Başkanı Esad ile yaklaşık bir saat baş başa görüştü.

3/ 9
Erdoğan Lübnan için devrede

Davutoğlu Lübnan’a gidiyor

Zirvenin ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bugün Lübnan’a gideceği açıklandı. Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Davutoğlu Lübnan’daki siyasi krizin çözümü için temaslarda bulunacak. Davutoğlu’nun, Macaristan Dışişleri Bakanı Janos Martonyi’nin daveti üzerine bugün Budapeşte’ye yapacağı resmi ziyaretin ise iptal edildiği bildirildi.

4/ 9