Erdoğandan dünyaya ayetli mesaj

Başbakan Medeniyetler İttifakı Forumu’nda Kuran ve İncil’den örnekler verdi.

Erdoğandan dünyaya ayetli mesaj

Brezilya’da katıldığı Medeniyetler İttifakı Forumu’nda Kuran ve İncil’den örnekler veren, Hucurat Suresi’nden alıntılar yapan Başbakan Erdoğan ABD ve İsrail’e adlarını anmadan, “Nükleerde samimiyet” çağrısı yaptı; “Hiçbir milletin diğerine üstünlüğü yoktur” uyarısında bulundu

1/ 8
Erdoğandan dünyaya ayetli mesaj

Başbakan Tayyip Erdoğan, Brezilya’nın Rio De Janeiro kentinde düzenlenen Medeniyetler İttifakı 3. Forumu’nda Kuran ve İncil’den örnekler verdi. Hucurât Suresi 13. ayetten alıntılar yapan Başbakan Erdoğan 120 ülkeden gelen temsilcilere seslendiği konuşmasında 11 Eylül saldırısının İslam’a karşı yapıldığını söyledi ve “New Yorklu ile Tahranlıyı aynı değerde tutalım” dedi. Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile kızı Sümeyye’nin de dinlediği, alkışlarla kesilen konuşmasında özetle şu mesajları verdi:

2/ 8
Erdoğandan dünyaya ayetli mesaj

İNCİL VE KURAN: Kur’an-ı Kerim’de yüce Yaratıcı şu şekilde buyurur: ‘Ey insanlar; doğrusu Biz, sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışasınız diye sizi milletlere ve kabilelere ayırdık.’ İslam Peygamberi Hz. Muhammed der ki ‘Arabın Aceme, Acemin Araba üstünlüğü olmadığı gibi, kırmızının karaya, karanın kırmızıya üstünlüğü yoktur. Hiçbir milletin diğerine üstünlüğü yoktur.’ İncil’de der ki: ‘Eğer, yalnız sizi sevenleri severseniz, ödülünüz ne olabilir ki? Yalnız kardeşlerinize selam verirseniz, fazladan ne yapmış olursunuz ki.’ Farklılıklara sahip olmak nasıl insaniyetin bir gereğiyse, bir arada yaşamak da sosyal varlık olarak insanlığın bir gereğidir.

3/ 8
Erdoğandan dünyaya ayetli mesaj

11 EYLÜL: Tarihi önyargılardan ya da bugünkü birkaç kötü örnekten yola çıkarak bütün bir kitleyi, bütün bir inanç grubunu, bir dinin ve medeniyetin bütün mensuplarını yargılamak, yaftalamak, son derece yanlıştır ve tehlikelidir. Kendi değer yargılarını, kendi yaşam tarzını başkalarına dayatmak ne kadar yanlışsa, başkalarının hassasiyetlerini görmezden gelmek de aynı derecede yanlıştır. İslami terör olmaz. İslam ile terör kelimeleri, yan yana gelemeyecek kadar birbirine zıttır. Çok açık söylüyorum: Nev York, Madrid, Londra, İstanbul gibi şehirlere yönelik insanlık dışı saldırılar, bu şehirlere olduğu kadar, İslam’a da, Müslümanlara da, bu dinin özüne ve bu dinin mensuplarına da saldırıdır. Körü körüne bir Batı düşmanlığı ne kadar yanlışsa, anti semitizm ne kadar yanlışsa, İslam’ı terörizmle yan yana anmak da, İslamofobia da o kadar yanlıştır.

4/ 8