Erzurumda büyük ilgi görüyor: Osmanlı döneminden miras..
Erzurum’da Osmanlı döneminden miras kalan Rauf Paşa Namazgâhı vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor.
![Erzurumda büyük ilgi görüyor: Osmanlı döneminden miras.. - Resim: 1](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h478q95gc/storage/files/images/2023/05/22/untitled-1-sijd-8YCd.jpg)
Osmanlı döneminde namazgahlar, kervan yollarında ve mesire yerlerinde görülürdü. Bu namazgahlarda birçok kişinin namaz kılmasına imkân veriliyordu.
![Erzurumda büyük ilgi görüyor: Osmanlı döneminden miras.. - Resim: 2](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h458q95gc/storage/files/images/2023/05/22/aw895838-06-nrfq-fCao.jpg)
Ordugâh namazgâhları olarak da adlandırılabilecek, büyük kitlelerin namaz kılmasına imkân sağlayan mihraplı ve minberli namazgâhların dışında bayram, cuma, teravih ve cenaze namazları için inşa edilen namazgâhlar da vardır.
![Erzurumda büyük ilgi görüyor: Osmanlı döneminden miras.. - Resim: 3](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h477q95gc/storage/files/images/2023/05/22/aw895838-05-1qhg-as39.jpg)
Erzurum'da Osmanlı’dan miras kalan Rauf Paşa Namazgah’ı bir parkın içinde muhafaza ediliyor.
![Erzurumda büyük ilgi görüyor: Osmanlı döneminden miras.. - Resim: 4](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h478q95gc/storage/files/images/2023/05/22/aw895838-04-a55n-DIXE.jpg)
Erzurum'da az bilinen Rauf Paşa Namazgâhı, mihrap taşı üzerindeki kitabesine göre H.1239-M. 1823 tarihinde, Erzurum’da Valilik yapmış olan Mehmet Emin Rauf Paşa tarafından yaptırılmıştı.