Esad'a karşı özel tim oluşturdular

Esad'a karşı özel tim oluşturdular

Esad'a karşı özel tim oluşturdular

Lazkiye kırsalında rejim güçlerine karşı mücadele eden Bayır Bucak Türkmenleri, köylerini oluşturdukları "özel tim" ile koruyor.

Lazkiye'nin kuzeyindeki köylerde yaşayan ve Beşşar Esad rejimi güçlerine karşı 4 yılı aşkın süredir mücadele veren Türkmenler, artan saldırılar ve değişen savaş stratejilerine karşı önlem alıyor.

1/ 10
Esad'a karşı özel tim oluşturdular

Tecrübeli Türkmen komutanlar, bölgede oluşturulan alanda, 18 yaşından büyük gençleri, silah kullanımı, dayanıklılık, pusu ve operasyon konularında eğitiyor.

 Türkmen gençler, her türlü saldırı olasılığına karşı, alevlerin üzerinden atlıyor, gerçek mermilerin kullanıldığı eğitimden geçiyor.

2/ 10
Esad'a karşı özel tim oluşturdular

Sultan Abdulhamit Han Tugayı Komutanı Ömer Abdullah, AA muhabirine, savaşın başladığı günden bu yana köylerini korumak için mücadele verdiklerini söyledi.

 Her geçen gün şiddetini artıran iç savaşın, Rusya'nın meydana inmesiyle daha da büyüdüğünü ve farklı boyut kazandığını belirten Abdullah, "Bu nedenle gençlerin özel eğitilmesi gerekiyor. Bölgede, 6 noktada karargahımız var. 7 cephede faaliyet gösteriyoruz. Bu alanlarda görev yapabilecek askerlerin etkinlik göstermesi ve hayatta kalabilmesi için eğitimli olmaları gerekiyor" diye konuştu.

3/ 10
Esad'a karşı özel tim oluşturdular

İlk eğitim tamamlandı

 Abdullah, 20 kişilik ilk grubun 45 günlük eğimi tamamladığını anlattı.

 Gençlere, ilk 15 gün silah konusunda eğitim verildiğini bildiren Abdullah, "Her türlü silahın kullanımı, sökülüp takılması öğretiliyor. Daha sonra arazide dayanıklılık ve pusu kurma, saldırı ve çatışma anında ne yapmaları gerektiği anlatılıyor. Ayrıca esir düşmeleri durumunda nasıl davranacakları da öğretiliyor. Eğitimde gerçek silahları kullanıyoruz" dedi.

4/ 10