Ev sahiplerine sıfır vergi fırsatı!

İşte kirada evi olup hiç vergi ödememenin yöntemi

Ev sahiplerine sıfır vergi fırsatı!

Vergi mevzuatına göre ödenecek vergiyi minimum düzeyde tutmanız mümkün. Normalde bina için hiç gideri olmayanlar bile götürü gider yöntemini seçtikleri takdirde kira gelirlerinin yüzde 25’ini vergi matrahından düşebiliyorlar. Yıllık 10 bin liralık kiranın 2 bin 500 lirası vergi hesabına katılmıyor. Ev veya dükkânınız için yaptığınız bir masraf yoksa götürü gider yöntemini seçmenizde yarar var.

(Habertürk)

 

1/ 12
Ev sahiplerine sıfır vergi fırsatı!

Ancak binanız için 2013 yılında çatı aktarımı, içinde ve dışında boya badana gibi yüksek meblağlı bir onarım yaptırdıysanız bu yıl vergi öderken gerçek gider yöntemini seçmeniz avantajlı olabilir.

 

2/ 12
Ev sahiplerine sıfır vergi fırsatı!

Örneğin yıllık 10 bin lira kira geliri elde ettiğiniz daire için bu şekilde 10 bin lira masraf yaptıysanız bu sene ve gelecek sene hiç vergi ödemenize gerek kalmaz. Götürü gider usulünde yüzde 25 sınırı var ama gerçek gideriniz ne kadar ise tamamını gider gösterebilirsiniz. Ancak gerçek gider kapsamında nelerin gider gösterilebileceğini bilmekte yarar var.

 

3/ 12
Ev sahiplerine sıfır vergi fırsatı!

Örneğin konut olarak kiraladığınız daireden elde ettiğiniz geliriniz yıllık 12 bin lira ise ve siz 2013 yılında bu ev için 10 bin lira faiz ödediyseniz size etkisi şöyle olacak: 12 bin liralık gelirinin 3 bin 200 lirası zaten mesken istisnası olarak düşülecek.

 

4/ 12