Felaketin ayak sesleri

Uydu görüntüleri ve GPS analizleri Sakarya'nın Karasu ilçesi için beklenen korkunç gerçeği ortaya çıkardı.

Felaketin ayak sesleri

Uydu görüntüleri ve GPS yöntemiyle yapılan analizlerde birkaç yıl içinde Karasu'da bazı semtler denizden su baskınına uğrayacak. NTV'nin haberine göre; Zonguldak Karaelmas Üniversitesinin (ZKÜ) Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Afet İzleme ve Araştırma Laboratuvarı, İstanbul Teknik Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü ve İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü, sık sık dalgaların evlere zarar vermesiyle gündeme gelen Sakarya'nın Karasu ilçesini incelemeye aldı.

1/ 4
Felaketin ayak sesleri

Araştırma, uydu görüntüleri ve GPS (Küresel Konumla Sistemi) yöntemiyle gerçekleştirildi. Çalışmanın ilk sonuçlarının yer aldığı analizde şu ifadeler yer aldı:

''Uydu görüntüleri ve GPS yöntemiyle gerçekleştirilen analizlerde, Karasu sahilinde 1996'da liman inşaatının başlatılmasından bu yana kıyı şeridinde 100 metreye varan olağanüstü erozyonun meydana geldiği saptandı.

2010 Ocak ayında meydana gelen fırtına, kıyı çizgisinin 30 metre daha içeri taşınmasına ve kıyıda ilk sırada yer alan evlerin pek çoğunun tahrip olmasına neden oldu.

2/ 4
Felaketin ayak sesleri

Mevcut durumda kıyı şeridinin ana cadde ile mesafesi belli noktalarda 50 metreye kadar düşmüş olduğu tespit edildi. Tedbir alınmadığı ve erozyon bu hızla devam ettiği takdirde birkaç yıl içinde denizin ana caddeyi aşarak deniz seviyesinden daha aşağıda bulunan geri plandaki bölgeleri su altında bırakması söz konusudur.''

Araştırmanın bundan sonraki aşamasında kıyı değişimi izlenmeye devam edilecek, kıyıdan örnekler alınacak.

3/ 4
Felaketin ayak sesleri

4/ 4