Gözaltına alınan paşalar

"Balyoz eylem planı" soruşturması kapsamında, dün gözaltına alınan paşalar.

Gözaltına alınan paşalar

"Balyoz eylem planı" soruşturması kapsamında, dün gözaltına alınan zanlılara "hükümeti devirmeye teşebbüs ve bu amaçla örgüt kurmak" gerekesiyle işlem yapıldı.

İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla, operasyon kapsamında dün sabahtan itibaren 20 ayrı noktada arama yapıldı; 18 emekli general, 4 muvazzaf amiral, 28 subay, 1 astsubay gözaltına alındı.Ankara'da gözaltına alınanlar dün öğle saatlerinde İstanbul'a getirildi.Hürriyet gazetesi muhabiri Nurettin Kurt da Ankara'da gözaltına alınan askerleri İstanbul'a getiren uçaktaydı.

Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü “Balyoz Darbe Planı” ile ilgili soruşturmada İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’daki gözaltına alınan emekli ve muvazzaf askerlerden dönemin kritik görevlerindeki bazı isimler şunlar:

1/ 11
Gözaltına alınan paşalar

E. Org. İbrahim Fırtına (Eski Hava Kuvvetleri Komutanı)
Daha önce ifade verdi
TSK Şeref madalyası ve TSK Üstün Hizmet Madalyası bulunuyor. Fırtına, Balyoz Planı yapıldığı dönemde Harp Akademileri Komutanı’ydı. Fırtına, Ekim 2003’te bir F4’le İsrail’e gitmiş, bir günlük ziyaret sırasında Türk Hava Kuvvetleri’nin ihalelerini görüştüğü iddia edilmişti. Darbe planları nedeniyle Ergenekon savcılarına ifade veren Fırtına’nın, Balyoz Darbe Planı’nın en önemli ayaklarından birini oluşturan Oraj Planı’nın altında imzası olduğu belirtiliyor. Darbe zemini hazırlamak için yapıldığı iddia edilen, Fırtına imzalı plana göre, bir Türk savaş uçağı düşürülecekti.

2/ 11
Gözaltına alınan paşalar

E. Tümamiral Ali Deniz Kutluk:
Emekliye sevk edilmişti
Darbe günlüklerinin sahibi olduğu öne sürülen eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek’in çalışma arkadaşlarından olan Kutluk’un, Örnek’in oğlu Tolga Örnek’in Gelibolu belgeseli için devletin imkânlarını seferber ederek, hızlı bir terfi süreci yaşadığı iddia konusu. 2008’de isminin Ergenekon iddianamelerinde de geçmesinin etkisiyle emekliye sevk edilen Kutluk’un Mihr tarikatının kurucusu İskender Evrenesoğlu ile de yakın olduğu bir diğer iddia. Kutluk’un ismi Savcı Zekeriya Öz’ün Genelkurmay’a şikâyet ettiği üst düzey komutanlar arasında da yer almıştı.

3/ 11
Gözaltına alınan paşalar

Emekli Orgeneral Ergin Saygun
Saygun nereden nereye?
Balyoz Planı iddialarıyla ilgili gözaltına alınan isimlerden en dikkat çekicisi, 1. Ordu Komutanlığı’ndan 6 ay önce emekliye ayrılan emekli Orgeneral Ergin Saygun’du. Balyoz Darbe Planı’nın yapıldığı dönemde korgeneral rütbesiyle 3. Kolordu Komutanlığı görevinde bulunan Saygun, 2005’te orgeneralliğe terfi etti. Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı ve Genelkurmay 2. Başkanlığı görevlerinin ardından, 2008 YAŞ atamalarında 1. Ordu Komutanlığı’na getirildi, 30 Ağustos 2009’da emekliye ayrılarak yerini Orgeneral Hasan Iğsız’a bıraktı. Başbakan Erdoğan’ın Kasım 2007’de ABD’ye yaptığı görüşmeye katılan Saygun, 5 Kasım 2007’de ABD Başkanı George Bush ile Beyaz Saray’daki görüşme sırasında Erdoğan’a eşlik eden isimlerden biriydi. Bu gezi sırasında Saygun, ABD’li yetlililerle, PKK’ya karşı istihbarat paylaşımı konusunda temaslarda bulunmuştu. Saygun ABD’ye 2006’da yaptığı ziyaret sırasında ise, Beyaz Saray kompleksi içinde ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı’yla yapacağı görüşme öncesi üstünün aranmak istenmesi üzerine Beyaz Saray’a girmeyi reddetmişti.

4/ 11