Hakim ve savcılar gözaltına alınıyor

Hakim ve savcılar gözaltına alınıyor

Darbe girişiminin ardından HSYK'nın açığa aldığı 2 bin 745 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı verildi. Hakim ve savcılar görev yaptıkları illerde tek tek gözaltına alınıyor. Erzincan'daki Ergenekon davasının  savcılarından Osman Şanal da gözaltına alındı.

1/ 20
Hakim ve savcılar gözaltına alınıyor

Darbe girişiminin bastırılmasının ardından yargıya yönelik operasyon başlaı. HSYK'nın açığa aldığı 2 bin 745 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, terör örgütü üyeliği suçundan 140 Yargıtay, 48 Danıştay ve 5 HSYK üyesi hakkında gözaltı kararı alındı.Bu kararın ardından yüksek yargıdaki ilk gözaltılar Danıştayda yaşandı. Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ün, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulunmak için Danıştay üyelerini toplantıya çağırması üzerine Danıştay Genel Kurul Salonu'nda bulunan 10 Danıştay üyesi, hizmet binasına gelen polis ekipleri tarafından isimleri tek tek okunarak gözaltına alındı.Danıştay üyelerinin ardından, 11 Yargıtay ve 4 HSYK üyesi de gözaltına alındı

2/ 20
Hakim ve savcılar gözaltına alınıyor

İKİ AYM ÜYESİNE GÖZALTI

Anayasa Mahkemesi Üyesi Alparslan Altan da gözaltına alındı. Altan'ın ardından Anayasa Mahkemesi Üyesi Erdal Tercan da gözaltına alınan isimler arasına girdi.

5 ÜYELİK DÜŞÜRÜLDÜ

HSYK Genel Kurulu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının gözaltı kararı doğrultusunda 5 HSYK üyesinin üyeliğinin düşürülmesine karar verildi.

3/ 20
Hakim ve savcılar gözaltına alınıyor

OSMAN ŞANAL DA GÖZALTINDA 

Düzce'de, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye oldukları  değerlendirilen 14 hakim ve savcının yakalanması amacıyla başlatılan operasyonda,  5 hakim ve savcı gözaltına alındı.  Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, emniyete götürüldü. Haklarında gözaltı kararı bulunan diğer hakim ve savcıların  yakalanması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

4/ 20