Haliç'i fareler bastı

Haliç'i fareler bastı

Haliç'i fareler bastı

Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü. Tüm dünyada çevre günü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Türkiye’de de pek çok kurum çevre günü nedeniyle çevrenin temizliğine vurgu yapan organizasyonlar düzenliyor. Kamu kurumları başta olmak üzere pek çok kurum ve kuruluş da Dünya Çevre Günü nedeniyle doğa ve ekoloji temelli açıklamalarda bulundu. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın dün yaptığı açıklamanın başlığı ise ‘En çevreci biziz’ oldu.

1/ 20
Haliç'i fareler bastı

Ancak resmi olmayan rakamlara göre 20 milyona yakın insanın yaşadığı bilinen İstanbul’daki Haliç’te Dünya Çevre Günü’ne yakışmayan bir manzara vardı. Yağışların da etkisiyle gelen pislikler Haliç kıyısına birikmiş durumda. Üstelik ölü fareler de pisliklerin arasında tüm sahili boyunca kıyıya vurmuş vaziyette. Bazı tekneler suya batmış. Teknelerin içi dahi pislikle dolmuş. Kargalar ve köpekler kıyıya vuran pisliklerin içinden yiyecek bulmaya çalışıyor.

2/ 20
Haliç'i fareler bastı

ODTÜ Deniz Bilimleri’nden Prof. Dr. Cemal Saydam, kısa sürede çok fazla yağış düştüğünü Haliç’in dezavantajından dolayı da bu durumların oluştuğunu belirtti. Belediyeyi suçlamanın doğru olmayacağını anlatan Saydam, “Bunun çaresi Unkapanı Köprüsü’nü ayaklı sisteme geçirmek. Çünkü altındaki 4 metre suyun altında kalan duba yüzey akıntılarına engel oluyor. Pislik de gidemiyor. Kıyıya vuruyor. Kadir Topbaş’ın bir projesi vardı. Köprü yerine Haliç’in altından tünel geçirmek. Bu hayata geçirilmeli. Ama çıkan köprü de yine Haliç’e bırakılmamalı. Bodrum götürüp batırsınlar. Sualtı turizmine katkısı olur. Bu da Haliç’in sıkıntısı. Akınta yok. En küçü bir olayda Haliç pislik içinde kalıyor” dedi.

3/ 20
Haliç'i fareler bastı

Haliç’e kanalizasyonların gitmediğini belirten Saydam, “Haliç’in etrafına kuşaklama yapıldı. Kanalizasyon yok. Ancak bu tarz ani baskınlar da taşıyor olabilir. Bu geçici bir durumdur. Görüntü kirliliği olur. Ama farelerçok sorun değil. Organik maddedir. Deniz yok eder. Balıklar yer.”

4/ 20