Hangi durumlarda oruç bozulur?

Hangi durumlarda oruç bozulur?

Ramazan ayınn gelmesiyle birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı'na sağlık sorunlarıyla ilgili olarak oruç konusunda soru yöneltenlerin sayısı arttı. Diyanet İşleri Başkanlığı kalp rahatsızlığı olanların dil altı hapı kullanmasının ve anjiyo yaptırmalarının orucu bozmadığını bildiri.

1/ 25
Hangi durumlarda oruç bozulur?

Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinde 'En çok sorulan sorular-Oruçu bozmayan şeyler' bölümünde yer alan fetvalar arasında oruçla sağlık arasındaki ilişki vurgulandı.

2/ 25
Hangi durumlarda oruç bozulur?

Tıbbın gelişmesi ile günümüzde pek çok yeni muayene ve tedavi yöntemleri ortaya çıktığı belirtilen yazıda bunlardan bir bölümünün orucu bozduğu halde, bir bölümünün etkilemediği belirtildi. Sağlık sorunu olanların kullanacakları ilaçlarla ilgili orucun bozulup- bozulmadığı konusunda yöneltilen sorulara Diyanet İşleri Din İşleri Yüksek Kurulu'nca şu fetvalar verildi:

3/ 25
Hangi durumlarda oruç bozulur?

Astım hastalarının oksijen spreyi kullanmalar orucu bozar mı ?: Akciger hastalaının kullandıkları spreyden, bir kullanımda 1/20 mililitre gibi çok az miktar ağıza sokulmaktadır. Bunun da önemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarında emilerek yok olmaktadır. Bundan geriye bir miktarın tükrük ile mideye ulaştığı konusunda kesin bir bilgi yoktur. Abdest alırken ağızda kalan suyla kıyaslandığında bu miktarın çok az olduğu görülmektedir.

4/ 25