Hapisten helikopterle kaçtılar !

Atina Koridalos Cezaevi'nden ikinci kez helikopterle firar eden iki mahkum siyasi krize sebep oldu.

Hapisten helikopterle kaçtılar !

Yunanistan'da Atina Koridalos Cezaevi'nden ikinci kez helikopterle firar eden iki mahkum siyasi krize sebep oldu. Aynı kişilerin aynı cezaevinden yine helikopterle kaçmasını esprili bir şekilde eleştiren Yunan medyası, 81. Oscar'ın 'Batman' oyunculuğunu ustalıkla sahneye koyan mahkumlara verilmesi gerektiğini yazdı.

1/ 14
Hapisten helikopterle kaçtılar !

Vasilis Paleokostas (44) ve Arnavut asıllı Alket Rizai (35), 2006'da Koridalos Cezaevi'ne getirildi. Aynı koğuşta kalan mahkumlar, daha önce gerçekleştirdikleri kaçış planında olduğu gibi öğlen molasında koridor kapılarını bağlayarak bahçeye çıktı. Burada yaklaşık 10 metre yükseklikte bekleyen helikopterden atılan asma merdivenle kaçmayı başardı.

2/ 14
Hapisten helikopterle kaçtılar !

Bu sırada 15 metre uzaklıktaki bir güvenlik elemanı, helikopterden tehdit edildiği için ateş etmedi. Ancak diğer 3 nöbetçi kulübesinden ateş açıldı. Yetkililer, "Eğer helikopter ateş sonucu düşseydi, daha büyük facia yaşanacaktı." yorumunu yaptı. Özel 'İnterjet' firmasından kiralanan helikopter daha sonra boş bir arazide bulundu.

3/ 14
Hapisten helikopterle kaçtılar !

Pilot, acil ceza mahkemesine çıkarıldı. Paleokostas, 'soygun, adam kaçırma ve suç örgütü kurmaktan' 25 yıla mahkum olmuştu. Alket ise 3 kişiyi öldürmekten ömür boyu hapis cezası almıştı.

4/ 14