HDP'li Eş Başkanlar ve yöneticiler tutuklandı

Hdp İl Eş Başkanları Ve Yöneticileri Tutuklandı

HDP'li Eş Başkanlar ve yöneticiler tutuklandı

İzmir'de, PKK/KCK'ya yönelik operasyonunda tTerör örgütü PKK/KCK üyesi olmak', "Terör propagandası yapmak" suçlamasıyla hakim karşısına çıkan 24 şüpheliden aralarında HDP İzmir İl Eş Başkanları ve yöneticilerinin de bulunduğu 10 kişi tutuklanırken, 14 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı.

 

1/ 5
HDP'li Eş Başkanlar ve yöneticiler tutuklandı

İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul Sancaktepe'de 3 Aralık 2015 tarihinde güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda öldürülen Gülçin kod adlı terör örgütü PKK/KCK üyesi Dilan Kortak'ın İzmir'deki cenaze töreninde, örgüt propagandası yaptıkları ve PKK adına eylemlerde bulundukları belirlenen kişilere yönelik geçen çarşamba günü operasyon yaptı.

2/ 5
HDP'li Eş Başkanlar ve yöneticiler tutuklandı

Operasyonda yakalama kararı bulunan 30 şüpheliden HDP İzmir İl Eş Başkanları, yöneticilerinin de bulunduğu 23 kişi gözaltına alındı. Daha sonra arama kararı bulunan bir kişi daha yakalanarak gözaltı sayısı 24 oldu.

3/ 5
HDP'li Eş Başkanlar ve yöneticiler tutuklandı

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda örgütsel doküman ele geçirilirken 6 kişinin aranmasının devam ettiği ifade edildi. Şüphelilerin emniyetteki sorgulamanın ardından dün sabah "Terör örgütü PKK/KCK üyesi olmak', "Terör propagandası yapmak', "Terör faaliyetinde bulunmak', "İzinsiz gösteride bulunmak', "Polise molotof kokteyli ve havai fişek ile saldırmak', "Polise mukavemet" suçlamalarıyla adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgunun ardından 24 şüpheli de tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevkedildi. Mahkeme; aralarında HDP İzmir İl Eş Başkanları Cavit Uğur, Dilek Aykan, HDP İl Yöneticisi Hacay Yılmaz'ın da bulunduğu 10 kişiyi tutuklarken, 14 kişiyi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı.

4/ 5