Hillary günlükleri

ABD seçmeninin en güvendiği isimler arasında yer alan Hillary Clinton’a ait günlükler ortaya çıktı.

Hillary günlükleri

Hillary günlükleri

ABD seçmeninin en güvendiği isimler arasında yer alan Hillary Clinton’a ait günlükler ortaya çıktı. Clinton’ın en yakın arkadaşı tarafından tutulan günlükler, başarılı siyasetçi hakkında çok sayıda sırrı ortaya çıkardı.

Adaylığını resmen açıklamasa da, 2016 başkanlık seçimlerine hazırlandığı bilinen Amerikan siyasetinin en güçlü figürlerinden Hillary Clinton, bilinmeyen yönleriyle ifşa oldu. Clinton’ın en yakın arkadaşı ve sırdaşı tarafından tutulan gizli günlükleri ortaya çıkaran ABD basını, 67 yaşındaki gayriresmi başkan adayını zor durumda bıraktı.

1/ 6
Hillary günlükleri

‘Acımasız bir stratejist’


2009-2013 döneminin Dışişleri Bakanı ve eski Başkan Bill Clinton’ın eşi olan Hillary Rodham Clinton’ın, 2000 yılında hayatını kaybeden en yakın arkadaşı Diane Blair, ardında sayfalar dolusu bilgi bıraktı. Clinton, Washington’ın zorlu yollarının stresini, Blair ile paylaşarak rahatlarken, Blair da 1970-90’lı yıllarda geçen bu konuşulanları terapi gibi yazmayı tercih etti. Yakın arkadaşı aldığı notlarda Clinton’dan ‘sadık bir dost’, ‘kendini adamış bir anne’ ve ‘acımasız bir stratejist’ olarak bahsediyor.


Hillary’nin, Bill Clinton’a göre çok daha ‘acımasız’ ve ‘sert’ olduğunu vurgulayan Blair, ‘ABD seçmeni Bill’de yumuşaklık buluyorsa, Hillary’de de acımasızlık buluyor’ dedi. Siyaset Bilimi profesörü olan Diane Blair’in günlüklerinde en çok dikkat çeken başlık, Bill Clinton’ın asistanı Monica Lewinsky ile yaşadığı gizli ilişki oldu.

2/ 6
Hillary günlükleri

‘Bill Clinton güçsüzdü kimseyi kovamazdı’


Blair’ın notlarında 1994 yılında, Hillary Clinton’ın First Lady olarak çok iyi iş çıkardığı anlatılırken, Clinton’ın bir yıllık başkan olan eşinden şikayetçi olduğunu gösteriyordu. Beyaz Saray’da otorite eksikliği bulunduğu düşündüğü eşine ‘başkanlığı mahvettiği için kızdığı anlaşılan Hillary’nin, ‘Bill hiçbir şeyi organize edemiyor. Kimseyi kovamıyor, cezalandıramıyor, disiplin kuramıyor’ dediği görülüyor.

3/ 6
Hillary günlükleri

Srebrenitsa Katliamı’na müdahaleyi engelledi


Beyaz Saray yönetimi, 1991-1995 yılları arasında Bosna Savaşı sırasında yaşanan ve 8 bin Müslüman’ın hayatını kaybettiği Srebrenitsa Katliamı’na müdahale etmemesi nedeniyle sert dille eleştiriliyordu. Bu konuda dönemin ABD Başkanı Bill Clinton, özellikle uluslararası camia tarafından baskı altında tutulurken, Blair’in günlüklerinde bu konuda da Hillary’nin etkisi olduğunu ortaya koydu. Bosna’ya yapılacak söz konusu müdahaleye net bir şekilde karşı olduğunu açıklayan dönemin First Lady’sinin, NATO’nun yaptığı askeri müdahaleyi iki yıl boyunca engellediği anlaşıldı.

4/ 6