İngiltereyi sarsan telekulak skandalı

İngiltereyi sarsan telekulak skandalı

Dünyanın en büyük medya imparatorluğunu çökme tehlikesiyle karşı karşıya getiren telekulak skandalı ilk olarak 2005 yılında ortaya çıktı. İngiliz Kraliyet ailesinin bazı üyelerinin özel hayatıyla ilgili News of the World gazetesinde çıkan haberler, dinlenme kuşkularını da beraberinde getirdi.

1/ 9
İngiltereyi sarsan telekulak skandalıYapılan inceleme sonucunda Kraliyet ailesi mensuplarının telesekreterlerinin dinlendiği tespit edildi. Ocak 2006'daki soruşturma, kuşkuları News of the World'ün Kraliyet Editörü Clive Goodman (resimdeki) ve gazete için çalışan özel detektif Glenn Mulcaire üzerinde yoğunlaştırdı.

2/ 9
İngiltereyi sarsan telekulak skandalı

Birkaç ay sonra Goodman'ın gazetedeki masasında ve Mulcaire’in ofisi ile evinde arama yaptı. Soruşturma neticesinde Goodman ve Mulcaire (resimdeki), altı ay hapis cezasına çarptırıldı. İngiliz polisi, aralarında oyuncu Hugh Grant ve manken Elle MacPherson gibi bazı ünlüleri dinlenmiş olabilecekleri yönünde uyardı.

3/ 9
İngiltereyi sarsan telekulak skandalı

Tüm bu süreç yaşanırken, News of the World'ün Genel Yayın Yönetmenliği'ni Andy Coulson (resimdeki), gazetenin sahibi News International'ın Başkanlığını Les Hinton ve The Sun’ın genel yayın yönetmenliğini de Rebekah Brooks yapıyordu. Coulson, bu gelişmeler üzerine yayın yönetmenliğinden istifa ederken, Hinton da haberleri yapan editör ve muhabirleri tek sorumlu ilan etti.

4/ 9