İplik devi kapandı

Avrupa'nın en büyük iplik fabrikası Tariş İplik ve Dokuma Fabrikası kapandı.

İplik devi kapandı

TARİŞ Pamuk Birliği’nin 1975 yılında kurduğu Avrupa'nın ve Balkanların en büyük iplik fabrikası durumunda bulunan İplik ve Dokuma Fabrikası, önce tekstil sektörünün girdiği darboğaz, ardından küresel krizin etkileri nedeniyle 6 ay boyunca üretimini durdurma kararı aldı.

1/ 5
İplik devi kapandı

İÇİMİZ YANA YANA DURDURDUK


Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği Başkanı Basri Özçoban, bugüne kadar Tariş’in büyük gururla fabrikayı çalıştırdığını belirterek, “Global kriz ve çeşitli faktörler nedeniyle içimiz yana yana geçici olarak üretime ara vermek durumunda kaldık. 4857 Sayılı İş Kanunu ve 4447 Sayılı İşsizlik Yasası ile birlikte kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak üzere ister istemez üretimi durdurduk. İşçilerimizin maaşlarını dahi ödeyemez duruma gelmiştik'' dedi.

2/ 5
İplik devi kapandı

İŞÇİ ÇIKARMAYACAĞIZ


İşçilerini çıkarma niyetleri bulunmadığını vurgulayan Özçoban, “Bize 'çıkarın tazminatımızı verin' diyenler oldu. Biz de bunu isteyen işçilerimize sendika aracılığıyla bize müracaatlarını yapmalarını istedik. Amacımız işçilerimizi mağdur etmek ya da fabrikayı atıl duruma getirmek değil. Burasını bundan sonra çalışabilen, zarar eden değil, karlı pozisyonda, kooperatiflerine, ortaklarına faydalı olabilen bir fabrika haline getirmeyi hedefledik. Yeniden yapılandırmak istiyoruz. Kapanma söz konusu değil. İyi bir ortak, teklif gelirse biz bunu niye düşünmeyelim?'' dedi.

3/ 5
İplik devi kapandı

SEKTÖR KAN KAYBETTİ


Fabrikanın Genel Müdürü Ufuk Çelik, 2000’li yılların başında 25 milyon dolar ihracat rakamına sahip fabrikanın, bugüne kadar kur politikaları, finansal koşullar, küresel kriz ile bilikte pazarın daralmasıyla olumsuz etkilendiğini kaydetti. Fabrika üretime ara vermeden önce sadece iç piyasa ağırlıklı çalıştıklarını, temsilen de olsa dış pazar müşterilerini kaybetmemek için mücadele verdiklerini anlatan Çelik, geçtiğimiz yıllarda iplik ithalatının serbest bırakılmasıyla birçok fabrikanın da kapısına kilit vurmak zorunda kaldığına dikkat çekti. Çelik, “Sektör ciddi anlamda kan kaybetti'' dedi.


Hürriyet

4/ 5