İran ayaklandı !

İran'da seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle halk protesto gösterilerine devam ediyor !

İran ayaklandı !

1979’da 2 milyon İranlı İstiklal Meydanı’nda yürüyerek İran Şahı Pehlevi’yi devirmişti. Dün İran seçiminin hileli olduğunu savunan 2 milyon İranlı aynı meydanda reformcu aday Musavi’ye destek için yürüdü. “Diktatöre ölüm” sloganları atıldı.

1/ 41
İran ayaklandı !

İslam Devrimi’nin 30’uncu yıldönümünde İran dün yeniden milyonları sokaklara döken bir isyana sahne oldu. Geçen cuma günü yapılan ve Mahmud Ahmedinecad’ın yüzde 63 oyla galip geldiği seçimlere hile karıştırıldığını savunan reformcu aday Mir Hüseyin Musavi taraftarları İçişleri Bakanlığı’nın, “sokağa çıkana sert müdahale ederiz” uyarısına rağmen dalga dalga Tahran’ın İstiklal Meydanı’na aktı.

2/ 41
İran ayaklandı !

Musavi’nin günler sonra ilk kez ortaya çıktığı mitingde kalabalığa megafonla seslenen reformcu lider, “Yeni ve adil bir seçim istiyorum! İran halkının oyu benden ya da bir başka adaydan çok daha önemlidir” dedi.

3/ 41
İran ayaklandı !

Ateş açıldı 1 gösterici öldü

Kalabalığın bu çağrıya cevabı, “Ölürüz de oylarımızdan vazgeçmeyiz” diye oldu. Gösterinin başlamasından bir kaç saat sonra gelen silah sesleri büyük panik yaşanmasına yol açtı.

4/ 41