IŞİD hedefleri böyle bombalandı

IŞİD hedefleri böyle bombalandı

Tamamen kuşatılan Menbic'e iki kilometre mesafedeki IŞİD hedefleri ABD ve diğer müttefik uçaklarının saldırısında vuruldu.

Türkiye için hayati önemdeki Menbic'de, ABD'nin başını çektiği koalisyon uçaklarının IŞİD hedeflerini vurduğu yeni görüntüler ortaya çıktı.

Menbic'i iki kilometre mesafedeki El Hamduniye köyünde gerçekleşen yoğun hava saldırısında bombaların düşmesiyle, alevler ve dumanlar gökyüzüne yükseliyor.

1/ 11
IŞİD hedefleri böyle bombalandı

Geçtiğimiz hafta tamamen kuşatılan ve IŞİD'in bölgedeki bağlantıları kesilen Menbic, IŞİD'in Türkiye sınırında kontrol ettiği son nokta. Bölgedeki PKK'nın Suriye kolu YPG'nin de içinde yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri'ne koalisyon hava saldırılarıyla destek veriyor.

PYD, Menbic’i de federasyonuna katacak

Öte yandan, PYD’li Hediye Yusuf, YPG’nin ele geçirdiği yeni bölgelerin mart ayında ilan ettikleri federasyona katılacağını açıkladı. Yusuf, Menbic için çalışmalara başladıklarını söyled

2/ 11
IŞİD hedefleri böyle bombalandı

Suriye’de ABD’nin destek verdiği YPG önderliğindeki güçler IŞİD’e karşı ilerleme kaydederken, YPG’nin siyasi kanadı PYD ele geçirdikleri topraklarda yeni bir federasyon sistemi oluşturma çalışmalarının sonuna geldiklerini açıkladı. Reuters haber ajansına bilgi veren PYD’li Hediye Yusuf, en geç üç ay içinde Anayasa çalışmalarını tamamlayacaklarını, ardından seçim yapılacağını söyledi.

PYD’nin yanı sıra Süryani, Ermani ve Türkmen grupların üyeleri, mart ayında kuzey Suriye’deki Rimelan’da bir araya gelerek Kobani, Afrin ve Cizre kantonlarını birleştiren 'Rojava - Kuzey Suriye Demokrat Federal Sistemi' adlı bir federasyon ilan etmişti.

3/ 11
IŞİD hedefleri böyle bombalandı

Kantonların ve etnik azınlıkların temsilcilerinin birleşimiyle oluşturulan 'kurucu meclisin' eş başkanlığına Cezire Kantonu Eş Başbakanı Hediye Yusuf ile Tel Abyad Halk Meclisi Eş Başkanı Mensur El Selum seçilmişti. Yusuf, söz konusu meclisin hazırladığı 'anayasa' ile çerçevesi çizilen federasyonun, Suriye’de ele geçirilen yeni bölgeleri de kapsayacağını söyledi.

Hediye Yusuf ise, Menbic’in de 'federasyona' dahil olacağını belirtti. Yusuf, 'Rojava - Kuzey Suriye Demokrat Federal Sistemi'nin, IŞİD’den kurtarılmasının ardından Menbic’i yönetmesi için kurulan yerel konsey yetkilileri ile geçen hafta tartışıldığını aktardı.

4/ 11