IŞİD'e havadan, karadan operasyon

IŞİD mevzileri hem havadan hem havadan vuruluyor.

IŞİD'e havadan, karadan operasyon

Irak ordusu ve peşmergenin hava muhalefeti dolayısıyla ara vermek zorunda kaldığı, ülkenin ikinci büyük kenti Musul'u IŞİD'den kurtarma operasyonu yeniden başladı.  Mahmur cephesindeki Irak askerleri, militanların konuşlandığı bölgeleri uzun menzilli katyuşa füzeleriyle hedef alıyor.

AA

1/ 19
IŞİD'e havadan, karadan operasyon

Bölgedeki Irak ordusu komutanlarından General Latif Haşim, IŞİD militanlarının dün gece saldırıya geçmesiyle çatışmaların başladığını ve şu ana kadar onlarca militanın öldürüldüğünü iddia etti.

2/ 19
IŞİD'e havadan, karadan operasyon

Örgütün güç gösterisi yaparak saldırıya geçtiğini belirten Haşim, bölgedeki son durumla ilgili şu bilgileri verdi:

"Irak askerleri, Mahmur cephesinin güneyindeki köyleri kontrol altına almayı başardı ve ilerleme kaydediliyor. IŞİD saldırı girişiminde bulunmasına rağmen, geri çekiliyor. Örgüt elindeki köyleri birer birer kaybediyor. Dün gece bir bölgede abluka altına alınan militanların çoğu etkisiz hale getirildi."

3/ 19
IŞİD'e havadan, karadan operasyon

Örgütün saldırı için daha çok geceyi seçtiğini aktaran Haşim, gündüz saatlerinde ise katyuşa füzeleri ile Mahmur ilçesindeki askeri bölgeleri hedef aldığını söyledi.

Bölgede şu anda sıcak çatışmanın yaşanmadığını dile getiren Haşim, IŞİD hedeflerinin uzun menzilli katyuşa füzeleri ile sürekli şekilde vurulduğunu belirtti.

4/ 19