İsrail bombalarının korkunç sırrı!

İsrail'in Gazze'ye yaptığı harekatta insanları dehşete düşüren nokta patlayan bombalar oldu.

İsrail bombalarının korkunç sırrı!

Uçaklardan atılan bombalar, hava fişek gibi saçılıyor ve düşerken çok geniş bir alana yayılıyor. İşte bu görüntüler "acaba İsrail harekatta kullanılması yasak olan misket bombaları mı kullanıyor?" sorusunu gündeme getirdi.

1/ 15
İsrail bombalarının korkunç sırrı!

Bölgeden bu fotoğrafları geçen Reuters ajansı, bunlara "bomba" ya da "füze" demiyor bunun yerine "weapons system" yani "silah sistemleri" terimini kullanıyor. İsrail'in kullandığı silahlar hakkında ise henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

2/ 15
İsrail bombalarının korkunç sırrı!

ULUSLARARASI MİSKET BOMBASI YASAĞI ANLAŞMASI
Misket bombalarının yasaklanmasını öngören uluslararası anlaşmayı aralık ayında 92 ülke imzalamıştı.
Rusya, ABD ve İsrail ise anlaşmayı imzalamayacaklarını açıklamıştı.
Eskiden büyük miktarda misket bombası stokuna sahip olan İngiltere ise anlaşmayı imzaladı.
Anlaşmayı İngiltere adına imzalayan Dışişleri Bakanı David Miliband, ülkesinin anlaşmaya taraf olmasının, bir NATO ülkesinin misket bombaları olmadan da kendini savunabileceğini gösterdiğini dile getirmişti. Miliband, ABD’de başkan seçilen Barack Obama’nın kuracağı hükümetten de anlaşmayı imzalamasını isteyeceklerini söylemişti. ABD’de mevcut George W. Bush yönetimi, anlaşmaya şiddetle karşı çıkıyor.

3/ 15
İsrail bombalarının korkunç sırrı!

MİSKET BOMBASI NEDİR?
-"Bomba içinde bomba" olarak bilinen misket bombası, hedefe atıldığında "ana bomba" infilak edince içindeki yüzlerce misket büyüklüğündeki bombacıklar çok geniş alana yayılarak arka arkaya infilak ediyor.
Havadan ve karadan atılabilen, havada kırılarak açılan misket bombaları birkaç futbol sahası büyüklüğündeki alana ihtiva ettiği 200 civarındaki bombacıkları bırakıyor.
-Mühimmatın atıldığı bölgedekiler ölüyor ya da yaralanıyor. Çok sayıda bombacık da hemen infilak etmemesi nedeniyle kara mayınları gibi yıllar sonra sivilleri öldürüyor ya da sakat bırakıyor.

4/ 15