İsrail Cumhurbaşkanı'ndan şok itiraf

İsrail Cumhurbaşkanı'ndan şok itiraf

İsrail Cumhurbaşkanı'ndan şok itiraf

İsrail Cumhurbaşkanı'ndan beklenmedik bir itiraf geldi. Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Etiyopya asıllı bir İsrail askerinin, polis tarafından dövülme görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından ülkede yaşanan kaosla ilgili "Hata yaptık. Duyarlı olmadık ve yeterince onları dinlemedik" dedi.

1/ 6
İsrail Cumhurbaşkanı'ndan şok itiraf

Rivlin, cumhurbaşkanlığında ultra-ortodoks belediyelerin başkanlarıyla yaptığı görüşme öncesinde basına açıklamalarda bulundu. İsrail vatandaşı Etiyopyalıların gösterilerine değinen Rivlin, "Tel Aviv ve Kudüs'teki protestolar, İsrail toplumunun kalbinde derin bir yara açmıştır. Etiyopyalıların ayrımcılık, ırkçılık ve haykırışlarına cevap bulamamalarından kaynaklanan bir acıları söz konusu" diye konuştu. Rivlin, "Etiyopya asıllı vatandaşlarımızın açılan bu yaralarına duyarlı olmalıyız. Hata yaptık. Duyarlı olmadık ve yeterince onları dinlemedik" ifadelerini kullanarak, "Onlara bir cevap borçluyuz" dedi.

2/ 6
İsrail Cumhurbaşkanı'ndan şok itiraf

İsrail'in başkenti Tel Aviv'deki Etiyopya asıllı Yahudilerin "polis şiddetini" protesto ettiği gösteride, çoğunluğu polis 68 kişinin yaralandığı, 43 eylemcinin gözaltına alındığı bildirildi.

İsrail Polis Sözcüsü Luba es-Semri, yaptığı yazılı açıklamada, Etiyopya asıllı Yahudilerin "ırkçılığı ve polis şiddetini" protesto ettiği gösteride 56'sı polis 68 kişinin yaralandığını belirtti.

3/ 6
İsrail Cumhurbaşkanı'ndan şok itiraf

Etiyopya asıllı Yahudilerin katıldığı gösteride, şiddet olaylarının yaşandığını, dükkanların vitrinlerine ve bazı polis araçlarına zarar verildiğini ileri sürüldü. Öte yandan İsrail Emniyeti Genel Müdürü Yohanan Danino, sivillere veya polise karşı şiddet kullanan herkesin yargı önünde hesap vereceğini belirterek, "İsrail polisi Etiyopya asıllı Yahudilerle görüşmek için büyük çaba harcadı.

Oturduk ve İsrail polisi ile aralarında güveni arttırma yollarını araştırmak için ortak bir ekip kurduk" dedi. Danino, perşembe günü Kudüs'te, cumartesi gecesi de Tel Aviv'de, "şiddet olaylarına" değil, gösteri düzenlemelerine izin verdiklerini ifade etti.

4/ 6