İstanbul-İzmir Otoyolu'nda son durum nasıl?

İstanbul-İzmir Otoyolu'nda son durum nasıl?

İstanbul-İzmir Otoyolu'nda son durum nasıl?


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yapımı devam eden İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi kapsamındaki Selçukgazi Tüneli'ne ilişkin, "Nihayet bugün, projenin önemli bir aşamasına gelmiş bulunuyoruz. İstanbul tarafından gelişte sol tarafta kalan tünel ile diğer uçtan Bursa-Gemlik tarafı arasında iki taraftan çalışma devam ediyordu. Az önce bu iki çalışmayı birbiriyle buluşturduk ve ışığı gördük" dedi.
 
Yıldırım, İstanbul-İzmir Otoyolu Selçukgazi Tüneli'ndeki "Işık Göründü" adı verilen törende, tarihi projede, tarihi bir ana tanıklık ettiklerini söyledi.
 

1/ 9
İstanbul-İzmir Otoyolu'nda son durum nasıl?

İstanbul, Bursa, Balıkesir, Manisa ve İzmir'i otoyol ile birleştirme fikrinin 1970'lere dayandığını anlatan Yıldırım, "İktidara geldiğimiz ilk günlerde o zaman Başbakan olan Cumhurbaşkanımızın öncelikle İstanbul'u Bursa'ya, daha sonra Balıkesir, Manisa ve İzmir'e en kısa zamanda bağlamak üzere bu projenin mutlaka bir an önce yapılması yönünde talimatı vardı. Proje, finansman maliyetiyle 10 milyarı buluyor. Böylesine büyük bir projeyi genel bütçe imkanlarıyla, yatırım kaynaklarıyla gerçekleştirmek, tabii ki kolay değil" diye konuştu.

2/ 9
İstanbul-İzmir Otoyolu'nda son durum nasıl?


Kamu-özel ortaklığıyla 2009 yılının mart ayında projenin ihalesini gerçekleştirdiklerini hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:
 
"Daha sonra hazırlık çalışmaları uzun süre devam etti ve nihayet bugün, projenin önemli bir aşamasına gelmiş bulunuyoruz. İstanbul tarafından gelişte sol tarafta kalan tünel ile diğer uçtan Bursa-Gemlik tarafı arasında iki taraftan çalışma devam ediyordu. Az önce bu iki çalışmayı birbiriyle buluşturduk ve ışığı gördük. Işık, her zaman güzeldir, aydınlıktır, gelecektir. Dolayısıyla bugün bu mutluluğu, Bursa Valimiz, BTSO Başkanımız, ileri gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bölge muhtarları ve Bursa ahalisiyle paylaşıyoruz."
 

3/ 9
İstanbul-İzmir Otoyolu'nda son durum nasıl?


"Öngörülen süre, 7 yılken yaklaşık 5 yılda yapılmış olacak"
 
Yıldırım, otoyolun Bursa ile Gemlik arasındaki kısmının orijinal projede, "yarma açık geçiş" şeklinde planlandığını belirterek, şunları kaydetti:
 
"Fakat üzerimizde bulunan o güzel yeşillikler ve ormanlık alan dikkate alındığında biz, yüklenici firmalara rica ettik, 'Maliyet biraz artıyor ama bu güzelliği muhafaza edelim ve burayı tünelle geçelim' dedik. Onlar da sağ olsun bu fedakarlığı yapmaktan kaçınmadılar ve gördüğünüz gibi iki adet, bin 250 metrelik tüneller ile geçişi sağlıyoruz. İyi ki de böyle yapmışız. Buradaki arazi yapısı çok gevşek, adeta kil gibi. Normalde bu tip tünel çalışmalarında günde 8-10 metre yol alınırken, ancak 70-80 santimetre, zaman zaman 15-20 santimetre iş yapabildik.

4/ 9