İstanbul'da okul servisi ücretleri belli oldu

İstanbul'da okul servisi ücretleri belli oldu

İstanbul'da 2016-2017 okul servis ücretleri, en düşük 175, en yüksek 420 lira olarak belirlendi.Anadolu Ajansı

1/ 14
İstanbul'da okul servisi ücretleri belli oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) 24 Ağustos'taki toplantısında gündeme gelen öğrenci servis ücretlerini onaylandı. Karara göre, servis ücretleri yüzde 7,3 zamlandı. Okul servis ücretleri, 0-1 kilometre 160 liradan 175 liraya, 23-25 kilometrede ise 420 liraya çıktı.

2/ 14
İstanbul'da okul servisi ücretleri belli oldu

Toplu taşıma araçlarına getirilen 3 yıllık ÖTV muafiyetinin, servislerdeki kaliteyi artırması bekleniyor. İstanbul Umumi Servis Aracı İşletmeleri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk, yaptığı açıklamada, yeni eğitim ve öğretim yılının tüm öğretmen, öğrenci ve servisçilere hayırlı olmasını dileyerek, zammın yeni dönemde geçerli olacağını söyledi.

3/ 14
İstanbul'da okul servisi ücretleri belli oldu

En kısa mesafe ücretlerinin 175, en uzak mesafe ücretlerinin ise 420 lira olarak belirlendiğini ifade eden Öztürk, şöyle konuştu:"Okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda okuyan öğrenciler için bu rakamlara yüzde 35 rehber ücreti ilave edilecektir. Bizim velilerden istediğimiz, mutlaka çocuklarını bir servis işleticisiyle taşıtsınlar. Taşıma yetki belgeleri, güzergah kullanım izni olsun. Çocuklar bizim canımız, onun için kime teslim edeceklerini çok iyi bilsinler. Çünkü servis taşımacılığı her işe benzemez. Alışverişte belki alternatifler olabilir ama çocuklarımızı teslim edeceğimiz kişileri iyi tanıyalım. İnce eleyip sık dokuyalım. Onun için servis taşımacılığı yapan kişinin sabıkası var mı, alkol kullanıyor mu, ehliyeti alkolden ya da yaralı trafik kazasından dolayı iptal edilmiş mi Velilerimiz arabalara girsin, servis aracını mutlaka kontrol etsinler, arabada yeterli donanım var mı, yeterli güvenlik önlemi var mı, acil çıkışı var mı, okul öncesi ya da ortaokulsa rehber öğretmeni var mı? Bunlara mutlaka dikkat edilmelidir."

4/ 14