İstanbulda Hangi Semtler Prim Yapacak ?

İstanbul'da ev fiyatlarının prim yapacağı semtler hangileri ?

İstanbulda Hangi Semtler Prim Yapacak ?

İstanbul'da prim yapacak yerler arasında Çekmeköy ve Bahçeşehir ön plana çıkıyor.

Krizden ilk etkilenen sektörlerin başında gelen emlak sektörü bir ülkenin ekonomik büyümesinde en önemli faktörlerden birini teşkil ediyor.

Küresel mali kriz Türkiye'yi 'teğet' geçmeyince gözler emlak sektörüne çevrildi. Turyap Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner, emlak sektörünün mevcut durumu, Gazeteport'un haberine göre İstanbul'da hangi bölgelerin prim yapacağını ve ikinci el konut satışlarındaki son durum şöyle.

1/ 11
İstanbulda Hangi Semtler Prim Yapacak ?

'KRİZ EMLAK SEKTÖRÜNÜ BİTİRMEZ'

Ekonomik durgunluk nedeniyle eskisi kadar ev satılmadığını ifade eden Soner konuyla ilgili şunları söyledi:

"Ev almak, evlenmek, taşınmak, iş yeri açmak… Tüm bunlar 2009’da da devam edecek. Gazeteler, Türk müteahhitlerin yurt dışındaki iş hacminin 130 milyar dolara ulaştığını, TOKİ’nin son 4 yılda 350 bin konut ürettiğini, 14 gayrimenkul kuruluşunun 2009’da 22 yeni projeye başlayacağını yazıyor. Bizler, sektörün içindekiler ise yakın geçmişteki canlılıktan sonra nasıl keskin bir dönemeçte olduğumuzun ayırdındayız… Ofislerde izdiham yaşandığı, telefonların susmadığı, satılık yerlerin tükendiği o süreci yaşayanlar yalnız emlakçılar değildi. Alıcı da etkin bir rol üstlenmişti. Arz da yoğundu, talep de."

2/ 11
İstanbulda Hangi Semtler Prim Yapacak ?

'GAYRİMENKUL KÜLLERİNDE DOĞAR'

Turyap Yönetim Kurulu Üyesi Soner, emlakta alıcının da, satıcının da uygun zamanı kovaladığını ifade ederek, "Günde 2 bin konutun satıldığı, insanların ileriye dönük borçlanmaktan çekinmediği, yabancı yatırımcıyı mıknatıs gibi çeken bir ortamdan sonra maalesef dağıldık. Ama gayrimenkul sektörü küllerinden doğmaya alışık. Akıllıca hareket ederek bu dönemi avantaja dönüştürmek lazım. Konut alımının hızla süreceği varsayılarak üretilmiş binlerce konut ve bunları elden çıkarmaya odaklanmış satıcının bulunduğu bir piyasadayız. Üretici de, emlakçı da alıcıya uygun koşulları oluşturmak adına birbiriyle yarışıyor" şeklinde konuştu.

3/ 11
İstanbulda Hangi Semtler Prim Yapacak ?

HANGİ BÖLGELER PRİM YAPACAK?

Başak Soner, İstanbul'da prim yapacak bölgelerle ilgili olarak, "Bahçeşehir, İkitelli, Kemerburgaz, Riva, Çekmeköy, Kurtköy, Tepeören, Akfırat. Buralarda satılacağı öngörüsüyle üretilen binlerce konutun sınırlı talep paralelinde fiyat artışları sınırlı kalacak hatta fiyatlarında gerilemeler olacaktır. Bugün İstanbul’da yapımı devam eden önümüzdeki süreçte teslimatları gerçekleşecek projeler mevcut. Yeni konutlara geçiş ile birlikte ikinci el piyasasında önümüzdeki dönemde ciddi bir hareketlenme yaşanabilir." dedi.

4/ 11