İstanbulun Hollywoodu Fikirwood

Kentsel dönüşüm çalışmalarının yılan hikayesine döndüğü Fikirtepe Mahallesi’nde yeni bir dönem başladı

İstanbulun Hollywoodu Fikirwood

Kentsel dönüşüm çalışmalarının yılan hikayesine döndüğü İstanbul Kadıköy’deki Fikirtepe Mahallesi’nde yeni bir dönem başladı. 3 bin binanın yıkıldığı, 5 bin binanın ise boşaltıldığı mahalleyi film platosu haline getiren sinema endüstrisi, 15 bin liraya bina patlatıp, izinle otomobil yakıyor. İşte yeni İstanbul’un Hollywood’u Fikirwood’dan görüntüler...

1/ 18
İstanbulun Hollywoodu Fikirwood

KENTSEL dönüşüm sürecinde boşaltılan ancak bir türlü sorunların bitmediği İstanbul Fikirtepe’de yeni bir dönem yaşanıyor. Kadıköy Fikirtepe Mahallesi’nde yıkılmayan ve terk edilmiş halde bulunan 5 bine yakın bina, evsizlerin barınağı olurken sinema endüstrisinin de dikkatini çekti.

2/ 18
İstanbulun Hollywoodu Fikirwood

Mahalle, dizilerin ve filmlerin savaş sahnelerinin çekimi için adeta plato oldu. Mahallede çekilen son film ise Murat Uygur’un yönetmenliğini yaptığı ve Suriye’deki savaşı anlatan “Kaçış” filmi. Mahallede en çok çekilen dizi ise Kurtlar Vadisi Pusu.

3/ 18
İstanbulun Hollywoodu Fikirwood

Yaklaşık 2 yıl önce Fikirtepe için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) imar planları hazırlayınca müteahhitlik firmaları ev sahipleri ile anlaştı. Bu anlaşmalar çerçevesinde 8 bine yakın binada inşaat hazırlıkları da başladı. Binlerce kişi anlaşmalarla evini boşalttı ve çok sayıda bina da yıkıldı. Ancak imar planlarındaki belirsizlik nedeniyle inşaat bir türlü başlayamadı.

4/ 18