İşte hem erken emekliliğin hem de yüksek maaşın sırrı

Çalışan ve hayatını idame ettiren vatandaşların en büyük hayalleri arasında emekli olmak yatıyor. Çalışanlar ne zaman emekli olacaklarını ve ne kadar maaş alacaklarını merak ediyor.

İşte hem erken emekliliğin hem de yüksek maaşın sırrı

Çalışan ve hayatını idame ettiren vatandaşların en büyük hayalleri arasında emekli olmak yatıyor. Çalışanlar ne zaman emekli olacaklarını ve ne kadar maaş alacaklarını merak ediyor. SGK tarafından belirtilen şartlar arasında yaş ve gün sayısı aranıyor. En önemli parametre, brüt maaş. Emekli maaşı hesaplanırken, kazançların tamamına bakılıyor. Bu nedenle emeklilik planınızı son 1-2 yıla bırakmayın. Eğer imkan varsa 8-10 yıl öncesinden plan yapın. Son 3.5 yıllı süreç içerisinde tavandan yapılan kazanç bildirimleri ileride alınacak olan emekli maaşlarının aylık olarak 15 - 20 TL arasında artmasına etki edecek.

1/ 11
İşte hem erken emekliliğin hem de yüksek maaşın sırrı

EMEKLİ OLUNCA YÜKSEK MAAŞ NASIL ALINIR?
Emekli olunca yüksek maaş almanın yollarından bir çok kişi yanlış bilgiye sahiptir. Bunların en başında ise uzun yıllar çalışıp, prim gün sayısını doldurmanız halinde halen prim ödemesinin yapılması gelmektedir. Bunun aksine bu durum ise özellik ile asgari ücretli çalışanlar yada biraz üzerinde maaş alanların prim günlerini doldurmaları halinde çalışmaya devam etmeleri emekli maaşlarının düşmesine neden olacaktır.

2/ 11
İşte hem erken emekliliğin hem de yüksek maaşın sırrı

Emekli olunca yüksek maaş almanın burada en önemli olanı ne uzun süre çalışmak nede fazla prim ödemesi yapmaktır. Yüksek emekli maaş almak için en önemli olan kuralar 'dan ilki çalışma hayatında iken yüksek pirim ödemesinin yapılmasının sağlanmasıdır.!

3/ 11
İşte hem erken emekliliğin hem de yüksek maaşın sırrı

● Emekliliğinizi planlarken son 1-2 yılı düşünmeyin. Eğer imkan varsa 8-10 yıl öncesinden plan yapın. Böylece alacağınız maaşı daha da artırabilirsiniz. Çünkü maaş hesaplarken kazançlarınızın tamamına bakılıyor. ● Çok çalışmak ya da çok fazla günü olmak tek başına maaşı etkilemiyor. Hatta günü daha az olan birisi günü fazla olandan daha çok maaş alabiliyor. Burada sizin brüt maaşınız yani prime esas kazancınız önemli.

4/ 11