İşte İranın ölüm elçisi !

İran, Buşehr’de en uzun menzilli insansız uçağını tanıttı.

İşte İranın ölüm elçisi !

İran, Buşehr’de ilk nükleer reaktörünü faaliyete soktuktan saatler sonra, askeri teknolojisinin en yeni ürünlerini tanıtarak başta İsrail olmak üzere Batı’ya gözdağı verdi.
Dünyada en büyük ilgiyi, Hz. Ali’nin lakabı olan “Kerrar” adı verilen ve İsrail’e kadar uçup bomba bırakabilecek kapasitede olduğu öne sürülen insansız uçak çekti.

1/ 10
İşte İranın ölüm elçisi !

İRAN NÜKLEER SANTRALİNİ DEVREYE SOKTU

Rusya tarafından Buşehr’de kurulan ilk nükleer reaktörünü önceki gün faaliyete geçiren İran, silahlarıyla da gözdağı verdi. İşte Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Tahran’daki “Savunma Sanayi Günü” törenlerinde tanıttığı İran’ın yerli teknoloji ürünleri:

İran’ın Heron’u Kerrar: Tahran’ın “İsrail’in Heron’una cevabı” olarak tanıtılan 4 metrelik “Kerrar” (Vurucu) adlı ilk uzun menzilli insansız savaş uçağı, ismini Hz. Ali’nin lakabından alıyor. Savunma Bakanı Ahmed Vahidi’nin açıklamasına göre 1000 km menzilli Kerrar, yüksek irtifada uçup hedefi bombalayabiliyor. Buşehr ile İsrail arasındaki mesafe de 1000 km kadar.

2/ 10
İşte İranın ölüm elçisi !

Kanatsız füze Kıyam: İran’ın denemelerine başladığı bir diğer silah, “Kıyam” (Yükseliş) adlı karadan karaya füze. Vahidi, füzenin kanatsız olarak tasarlandığını, bu yüzden havada imha edilmesinin zor olduğunu vurguladı. İlk denemenin videosunda, füzenin üstünde “kayıp imam” Mehdi’nin isminin yazdığı görülüyor ve tekbir sesleri duyuluyor.

3/ 10
İşte İranın ölüm elçisi !

Casus uydu Tuluğ: İran önümüzdeki birkaç günde de bir dizi silahı test edecek. Bunlardan ‘Fatih 110’un üçüncü nesli olan füze 150-200 kilometre menzilli. Ayrıca “Seraj” (Lamba) ve “Zülfikar” adlı füze taşıyan iki hücumbot da ilk kez tanıtılacak. İran, bu ay ilk casus uydusu ‘Tuluğ’u da yörüngeye göndermeyi planlıyor. Batı’yı asıl endişelendiren ise bu uyduyu taşıyacak olan “Simurg” adlı uzun menzilli yeni İran füzesi. İsrail’in füze kalkanı programının eski başkanı Uzi Rubin, “Bu deneme başarılı olursa İran hem casus uyduya sahip olacak, hem de kıtalararası balistik füze atabileceğini kanıtlayacak” dedi.

4/ 10