Kağıt toplayan ailenin dramı

Rize'de topladıkları kağıt ve plastikleri satarak geçinen bir ailenin evinde yangın çıkanca apartman sakinleri imza toplayarak aileyi binadan atmak istedi.

Kağıt toplayan ailenin dramı

Rize'nin Çayeli İlçesi'nde, topladıkları atık kağıt ve plastik eşyaları satarak geçimlerini sağlamaya çalışan Hoştof ailesinin barındığı evin soba bacasında yangın çıktı. Bir anda duman içinde kalan apartmanın diğer sakinleri, olay sonrasında sürekli rahatsızlık verdiklerini öne sürdükleri aileyi, binadan çıkarmak için imza topladı. Olayı haber alan ve aileye yardımcı olan Kaymakam Turgay Ünsal önce şikayetçi olan komşuları ikna etti, baca sisteminin onarılması ve ailenin evinin de yenilenmesi için talimat verdi.

DHA

1/ 7
Kağıt toplayan ailenin dramı

Olay Yenipazar Mahallesi'nde meydana geldi. Babası Hikmet (66), annesi Şubiye Hoştof (64), psikolojik soruları bulunan eşi Fatma (42) ve çocukları Eser (7) ve Hikmet Efe (4) ile birlikte yaşayan sağır ve dilsiz Muhammet Hoştof'un (44), apartmanın 2'nci katındaki evlerinin bacasında, geçen salı gecesi yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesi ile yangın kısa sürede söndürüldü ancak duman altında kalan 6 katlı binanın baca sistemi kullanılamaz hale geldi. Dumandan etkilenen Şubiye Hoştof hastaneye kaldırıldı.

2/ 7
Kağıt toplayan ailenin dramı

Topladıkları atık kağıt ve plastik eşyaları satarak elde ettikleri gelirle geçimlerini sağlamaya çalışan Hoştof ailesi, yangında kullanılamaz hale gelen binanın bacasını yaptıramadı. 12 daireli apartmanın 10 dairesinde yaşayan aileler, olay sonrası bir araya geldi ve kendilerine sürekli rahatsızlık verdiklerini öne sürdükleri Hoştof ailesinin can ve mal güvenliklerini tehlikeye düşürdüğünü ileri sürerek binadan çıkartmak için imza topladı.

3/ 7
Kağıt toplayan ailenin dramı

"NEREYE GİDELİM?"

Yangından sonra hasar gören bacayı maddi imkanları olmadığı için yaptıramadıklarını anlatan Fatma Hoştof, "Ekmek almaya bile paramız yok. Kaynatamın evine sığınmışız. Bu soğukta nereye çıkıp gidelim? Ev sahibi hariç diğer bina sakinleri imza vermiş. Bizi polise şikayet edecekler. Ama bu evden çıkınca ne yapacağız?" dedi.

4/ 7