Kan damlayan eli tutamazdık

Kan damlayan eli tutamazdık

BAŞBAKAN Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP'li milletvekillerinin Esad'ın kanlı elini tuttuklarını belirterek, "Biz Esad'la geçmişte Ak Parti hükümetleri olarak Suriye ile Türkiye arasında olumlu ilişkiler yaptık. Ne zamana kadar, Esad, kendi insanlarını öldürmeye başlayana kadar. Esad'ın elini bıraktık, çünkü kan damlayan bir eli tutmaya biz devam edemeyiz" dedi.

1/ 8
Kan damlayan eli tutamazdık

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bolu'nun Göynük İlçesi'nde bu yıl 26'ıncısı düzenlenen Akşemseddin Hazretlerini Anma Günü etkinliklerine katıldı. Bozdağ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi mehteran takımının çaldığı marşlar eşliğinde törenin yapılacağı alana kadar yürüdü. Bozdağ, Fatih Sultan Mehmet'in hocası olan Akşemseddin için dua ederken, yürüyüş sırasında Çanakkale Şehitleri ve İstiklal Gazileri Anma ve Yaşatma Derneği üyesi gazilere yakın ilgi gösterdi. Bozdağ, gazilere sarılarak sohbet etti. Bozdağ tören alanında mehteran takımının gösterisini ilgiyle izledi.

2/ 8
Kan damlayan eli tutamazdık

ESAD'IN ELİNİ BIRAKTIK, KAN DAMLAYAN ELİ TUTAMAZDIK

Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bozdağ, CHP'li milletvekillerinin Esad'ın kanlı elini sıktığını belirterek, "CHP, Esad yönetimine olan tutumunu, Esad'ı savunan yaklaşımını gözden geçirmek zorundadır. Kılıçdaroğlu zaman zaman "Esad'ın elini biz sıkmadık. Türkiye'de biz ağırlamadık, kardeşim biz demedik" diye bir takım açıklamalar yapıyor. Bu açıklamalar bugünkü Esad'ın elinden kan damlamasını meşru hale getirmez. Biz Esad'la geçmişte Ak Parti hükümetleri olarak Suriye ile Türkiye arasında olumlu ilişkiler yaptık. Ortak Bakanlar Kurulu toplartısı yaptık. İlişkilerimizi olumlu bir noktaya getirdik. Ne zamana kadar, Esad kendi insanlarını öldürmeye başlayana kadar. Havadan, karadan, denizden masum insanlara ölüm yağdırmaya başlayınca, "Sen bu insanları öldürmeye devam et" diyemezdik. Biz mazlumdan yana tavır koyduk. İnsanların hakkını, hukukunu koruyan bir yaklaşım ortaya koyduk. Esad'ın elini bıraktık, çünkü kan damlayan bir eli tutmaya biz devam edemeyiz" dedi.

3/ 8
Kan damlayan eli tutamazdık

Bozdağ, CHP'li milletvekillerinin Esad'ın kanlı elini tuttuklarını söyleyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şimdi CHP Genel Başkanı geçmişte olan şeyleri ifade ederek bugün Esad'ın akıttığı kanları adeta meşrulaştırmak isteyen ve kendisini Esad savunmasını daha meşru bir temele oturtmak isteyen sakat bir yaklaşımın içinde. Biz kan damlarken Esad'ın elini hiç tutmadık. Kılıçdaroğlu ve arkadaşları kendi insanlarına ölüm yağdıran Esad'ın kanlı elini gittiler tuttular. Onunla kucaklaştılar. Onunla beraber Şam'da fotoğraf çektirdiler. Eli kanlı katille yan yana gelip fotoğraf çektirmedik. Çektirilmesine de gönlümüz razı değildir. CHP milletvekilleri, Kılıçdaroğlu'nun bilgi ve onayı dahilinde giderek Şam'da Esad ile tokalaştılar, kanlı eli sıktılar, kucaklaştılar. Bu kadar insanı öldüren ve öldürülmesi talimatını veren ve bütün bu olayların ana sorumlusu olan Kılıçdaroğlu'nun bu dostluğunu izah etmesi lazım. Türkiye'de çarpıtarak savunması yetmedi, Avrupa'nın başkenti Brüksel'de de aynı şeyi yapmak istedi. Oradaki kapılar yüzüne kapandı"

4/ 8