Kar yağmadı, Türkiye'nin 600 yıllık geleneği seneye kaldı
Kastamonu'nun Ağlı ilçesinde yaşayanlar, yüzyıllardır her kış gerçekleştirdikleri kızak yarışlarını bu yıl yeterli kar yağışının olmaması nedeniyle yapamadı.
![Kar yağmadı, Türkiye'nin 600 yıllık geleneği seneye kaldı - Resim: 1](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h478q95gc/storage/files/images/2024/03/01/2194039-thzk.jpg)
Kastamonu'nun Ağlı ilçesine bağlı Sinan Mahallesi`nde 300 metre uzunluğundaki kızak pistinde her yıl şubat ayının ortalarında düzenlenen ve festival havasında geçen kızak yarışları, geçen yıl Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla gerçekleştirilemedi.
![Kar yağmadı, Türkiye'nin 600 yıllık geleneği seneye kaldı - Resim: 2](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h478q95gc/storage/files/images/2024/03/01/2194040-k1sy.jpg)
Renkli görüntülere sahne olan yarışlar için bu yıl da bölgede yeterli kar yağışı olmadı.
![Kar yağmadı, Türkiye'nin 600 yıllık geleneği seneye kaldı - Resim: 3](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h478q95gc/storage/files/images/2024/03/01/2194041-wagu.jpg)
Ağlı Belediye Başkanı Şahin Çolak, AA muhabirine, kızak yarışlarının kendilerine atalarından miras kaldığını, yarışları her yıl heyecanla beklediklerini ifade ederek, şunları dile getirdi: "Kızak yarışlarını, uzun süren kış mevsiminde atalarımız kış sporu olarak ortaya koymuşlar. Tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte 600 yılın üzerinde olduğu düşünülmektedir. İlk defa Sinan Mahallesi`nde yapılmış. Atalarımızdan bize gelen bu mirası devam ettiriyoruz. Bu yarışlar için özel olarak bizim kayık dediğimiz kızaklar var. Erik ağacından yapılan kayıklar bunlar."
![Kar yağmadı, Türkiye'nin 600 yıllık geleneği seneye kaldı - Resim: 4](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h478q95gc/storage/files/images/2024/03/01/2194042-feug.jpg)
Kar yağdığında pistin özel olarak hazırlandığını belirten Çolak, "Pist çarık denen ayakkabı ile yapılmakta. Suyla ıslanan kar çarıklarla ezilerek dondurulmakta. Sinan Mahallesi`nde betondan yapılmış 150 metre uzunluğunda pistimiz var." dedi.