Kars kazı Türkiye'nin dört bir yanına kargolanıyor

Türkiye'de kaz besiciliğinin mutfağı olarak bilinen Kars'ta yaz boyunca meralarda beslenen ve kilo almaları için arpayla besiye alınan kazlar, kar yedikten sonra kesilip kargoyla Türkiye'nin her noktasına ulaştırılıyor.

Kars kazı Türkiye'nin dört bir yanına kargolanıyor

Ülkenin en önemli kaz üretim noktalarından Sarıkamış ilçesinde kar yağışının ardından kaz çiftliklerinde hummalı çalışma yürütülüyor. İlçe merkezi ve köylerinde yetiştirilen kazlar, kesildikten sonra kış sofraları için tuzlanıp kurutulmaya bırakılıyor. Bu işlemin ardından satışa sunulan kazlar, kışın yöre halkının yanı sıra bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin sofralarını süslüyor. Lezzetiyle her kesimin ilgisini çeken kazlar, talep üzerine kargoyla ülkenin birçok noktasına gönderiliyor.

1/ 7
Kars kazı Türkiye'nin dört bir yanına kargolanıyor

"KAR YİYEN KAZ DAHA LEZZETLİ OLUYOR"
Kaz besicilerinden Hakan Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kış sezonu için besiye alınan kazların kesimine başlandığını söyledi. Kesimden önce kazların daha iyi et tutması için yalnızca arpayla beslediklerini ifade eden Aslan, şöyle konuştu: "İlçemize yağan karın ardından kazlarımız kar yedi. Kars kazı, kar yediği için lezzetli oluyor. Nisan ayında yumurtadan çıkan yavru kazlar, haziran ayına kadar yavaş yavaş büyümeye başlıyor. Kasım, aralık ayına gelince ise kar yedikleri zaman daha güzel ve daha lezzetli oluyorlar. Kar yemediği zaman kaz lezzetli olmuyor. Kazlarımızın kesimine başladık. Kış sofralarımızın vazgeçilmezi kaz etini yerli ve yabancı turistlerin sofralarına sunulmak üzere hazırlıyoruz."

2/ 7
Kars kazı Türkiye'nin dört bir yanına kargolanıyor

"KARGOYLA TÜRKİYE'NİN HER YERİNE GÖNDERİLİYOR"
Besicilerden Hasan Arslan da Kars kazının son yıllarda rağbet gördüğünü anlattı.

3/ 7
Kars kazı Türkiye'nin dört bir yanına kargolanıyor

Kazın, özellikle kayak merkezindeki otellerde yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez lezzeti haline geldiğini belirten Arslan, şunları kaydetti:

4/ 7