Kayıp pilotları onlar bulabilir

Kayıp pilotları onlar bulabilir

TSK, pilotların kaybolmasının ardından yaptığı ikinci açıklamada, beş askeri gemi/bot (1 fırkateyn, 1 hücumbot, 1 karakol gemisi, 2 sahil güvenlik botu) bir uçak (CN-235), dört arama kurtarma helikopteri sürdürülen arama çalışmalarında, pilotlara ait bazı eşyaların bulunduğu ancak kendilerine ulaşılamadığını açıkladı.

Bir haftadan bu yana süren aramalar sonuç vermezken, bölgede arama yapması beklenen ABD’ye ait Nautilus araştırma gemisinde bulunan uzaktan kumandalı denizaltıların (ROV), pilotların bulunmasında çözümü sağlayabileceği düşünülüyor.

Hercules, Argus, Diana ve Echo adında dört ROV kullanan Nautilus’un yanı sıra, Çin, Rusya ve Japonya da denizaltında arama yapabilen ROV araçlarına sahip. Ortalama gücü 200 beygir olan ROV’lar, 2 ile 11 bin metre arasındaki derinliklere dalabiliyor.

1/ 6
Kayıp pilotları onlar bulabilir

DÜNYANIN EN DERİN NOKTASINA İNDİLER

Ege ve Akdeniz’deki batık ve tarihi eserleri aramak için bir süredir Bodrum Yalıkavak’ta bulunan Nautilus’un sahip olduğu ROV’ların yanı sıra, Çinlilerin Juiaolong adında 7 bin 500 metreye dalabilen bir denizaltısı bulunuyor. Ayrıca, Japonlar 6 bin 500 metreye dalabilen DSV Şinkai, Ruslar ise Konsul adı verilen ve 6 bin metreye dalabilen uzaktan kumandalı denizaltıya sahip.

TİTANİK'İN BATIĞINI BULDU

Nautilus, 1985 yılında 3 bin 700 metre derinlikteki Titanik batığını Argus ile bulmuştu. Argus, altı bin metreye inebiliyor.

Ağırlıklı olarak okyanuslarda bilimsel araştırmalar için kullanılan ROV’ların en ünlüleri ise ABD, İtalyan, İsveç ortak yapımı olan Trieste ve ünlü yönetmen James Cameron’un kullandığı Deepsea Challenger. Trieste, 1960 yılında dünyanın en derin yeri olarak bilinen Marina Çukuru’nun dibine, Challenger Deep noktasına inen ilk denizaltı olmuştu. ABD’li Don Walsh ve İsveçli Jacques Piccard, 150 ton ağırlığındaki denizaltıyla 10 bin 912 metre derinliğe beş saatte iniş yapmıştı.

2/ 6
Kayıp pilotları onlar bulabilir

Titanik adlı filmin yönetmeni James Cameron ise Mart ayında Challenger Deep adlı denizaltısıyla 1960’da elde edilen başarıyı ikinci kez tekrarlamıştı. Cameron, 11.8 tonluk denizaltısıyla Deepsea Challenger noktasına iki saatte indi. Cameron ayrıca, okyanusun en derin noktasında sadece 20 dakika kalabilen Trieste’ye kıyasla, sualtında 6 saat araştırma yapma şansı buldu.

3/ 6
Kayıp pilotları onlar bulabilir

Trieste (solda) ve Deepsea Challenger'ın (sağda) iç aksanı.

4/ 6