Kenan Evreni öfkelendiren köy

1982 anayasasına yüzde 80'le "hayır" oyu veren Topağaç köyü üzerlerindeki baskıyı unutamıyor.

Kenan Evreni öfkelendiren köy

Türkiye'de 1982 anayasasına yüzde 80'le "hayır" oyu vererek dönemin askeri yönetimini öfkelendiren tek köy olan Akyazı'nın Topağaç köyü halkı, sandıktan çıkan hayır oyunun ardından kendilerine yapılan baskıyı unutamıyor. 82 anayasasına 'Hayır' dedikleri için köylerine askeri yönetim tarafından komando tugayı gönderilen halk o günlerde baskı gördüklerini belirtirken, bu referandumda ise evet oyu çıkabileceğini söylüyorlar.

1/ 8
Kenan Evreni öfkelendiren köy

Sakarya'da 'Kenan Evren'i öfkelendiren köy' olarak bilinen Topağaç Köyü'nün muhtarı Mustafa Başar o dönem muhtarlık yapan babası İsmail Başar'ın referendamda hayır çıkması üzerine tutuklandığını söylüyor. D-100 karayolu Ormanköy sapağından Akyazı ilçesine gidiş yolu üzerinde Adapazarı'na 15 kilometre uzaklıkta bulunan 350 haneli Topağaç Köyü'nün bin 400 nüfusu var. Halkın büyük bölümü Koyan köy yeni Anayasa ile igili referandum kararıyla birlikte yeniden gündeme geldi.

2/ 8
Kenan Evreni öfkelendiren köy

Referandum sonrası baskı başladı
82 Anayasası hazırlandığında babası İsmail Başar'ın köy muhtarı olduğunu söyleyen Mustafa Başar köylerinin 82 Anayasasına hayır oyu kullandıkları için baskı altına alındığını söyledi. Babasının 1977-1988 yıllarında muhtarlık yaptığını, 12 Eylül sonrasında köylerinde düğünlerde silah atılmadığı için dönemin Tümen komutanından övgü aldıklarını, ancak referandum sonrasında ise baskıların başladığınıbelirten Mustafa Başar şunları söyledi:

3/ 8
Kenan Evreni öfkelendiren köy

Ret oyu sonrası işler değişti
"O zaman bu anayasanın bu millete uymayacağını karar vererek red oyu verdik. Kenan Evren red oyu verenlere de teşekkür etti ama sonra bizi korkuttular. Yüzde 80i hayır oyu çıkınca işler değişti. O zaman köyde silah atmak yasaktı.Tümen komutanı teşekkür bile etmişti. Ancak ret oyu sonrasında değişti. Askeri konsey silah istedi. Babam (Bu millette silah var mı yok mu bilemem ) dedi. Bir köylü, 'muhtarın korkusundan silahları teslim edemiyoruz' deyince silahları topladılar. Evlerden 40 tane çıktı. Babam 3 ay cezaevinde kaldı."

Muhtar Mustafa Başar yeni yapılacak olan Anayasa oylamasıyla ilgili olarak ta "Şimdi bizim halk bayağı bilinçli. Her şeyi televizyon ve gazetelerden iyi izliyor . Anayasa oylamasında yüzde yüz evet çıkar. Ben buradan böyle görüyorum." dedi.

4/ 8