Kılıçdaroğlu İzmir mitinginde

CHP lideri Kılıçdaroğlu Gündoğdu Meydanı’nda İzmirlilerle buluştu.

Kılıçdaroğlu İzmir mitinginde

Yağmura rağmen toplanan kalabalık, miting sonuna kadar dağılmadı. 100 bin kişinin toplantığı belirtilen mitingde, meydanın arka tarafında kalabalıklar birikti. Polis koridoru nedeniyle halk Gündoğdu Meydanı’nın ön tarafına ulaşmakta zorluk yaşadı.

1/ 21
Kılıçdaroğlu İzmir mitinginde

Ayrıca İzmir Körfezi’ndeki balıkçı gemileri de dalgalı denize rağmen miting alanından ayrılmadı. Alanda dövizlerin, pankartların azlığı dikkat çekerken, meydan CHP ve Kılıçdaroğlu bayraklarıyla doldu. İzmirlilerin ellerinde Kılıçdaroğlu’nun resmini taşıyan bayraklar sallandı. Geçmiş yıllarda Deniz Baykal’ın fotoğraflarının ellerde taşınmadığı düşünülürse, İzmir mitinginde coşkuyla taşınan bu resimli pankartlar, halkın Kılıçdaroğlu’nu benimsediğinin ince bir işareti gibiydi.

2/ 21
Kılıçdaroğlu İzmir mitinginde

Rutkay Aziz coşkusu
Genel Başkan anons edilmeden önce, CHP’nin İzmir adayları tanıtıldığında, 2. Bölge 2. sıra adayı Mustafa Balbay’ın yerine sahneye sanatçı Rutkay Aziz çıktı ve kalabalığın coşkusu arttı.
Rutkay Aziz, Balbay’ın İzmirliler’e mektubunu okurken, “Ben vatanı sevmenin ne anlama geldiğini ona verdiklerimle bilirim. Vatan onu sevenler kadar bütün, onu sevenler kadar güçlüdür” sözleri büyük alkış aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na yapılan uzun alkışlarda, belediyedeki operasyonlarına yönelik bir tepki de seziliyordu. Ardından sahneye gelen Kılıçdaroğlu ise sözlerine “Hasan Tahsin’in, özgürlüğün kenti İzmir” diye başladı. Kılıçdaroğlu konuşmasında İzmir’in özgürlük anlayışının Türkiye’ye model olacağını sık sık dile getirdi. İzmir mitinginde CHP’nin vaadlerini sıralayan Kemal Kılıçdaroğlu, yağmurun altında sabırla bekleyen İzmirliler’e sık sık taşlamalarla seslendi.

3/ 21
Kılıçdaroğlu İzmir mitinginde

Kılıçdaroğlu; “Yediğin hurmalar, 13 Haziran’da seni tırmalar”, “Recep’in derdi İstanbul Boğazı, Kemal’in derdi Halkın boğazı” gibi afişlerde yazılı olan cümleleri aratmayacak uslupla İzmirliler’e seslendi ve büyük alkış aldı. Kılıçdaroğlu’nun konuşması boyunca, sık sık “CHP değil, “Yeni CHP” vurgusu yapması da dikkat çekiciydi. İzmir mitinginin dikkat çekici yanlarından biri de alandaki kadın ve gençlerin sayısının çokluğuydu. Öyle ki meydana ilk bakışta daha çok kadınlar dikkat çekiyordu. Kılıçdaroğlu belki de CHP’ye desteğin daha çok bu kesimlerden geleceğini görerek, gençler ve kadınlara vaadlerini öne çıkardı. Emekli, engelli, gençlik ve annelere özel mesajlar verirken, Kılıçdaroğlu, İzmir mitinginde üretici hedef olamadı. Bayındır’dan, Karaburun’dan gelen köylüler, CHP’nin yeni politikasında “emeğin öncelikli olacağı” vaadiyle yetinmek zorunda kaldı.

4/ 21