Kılıçdaroğlu medya yöneticileriyle buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazete ve televizyon yöneticileriyle buluştu.

Kılıçdaroğlu medya yöneticileriyle buluştu

Kılıçdaroğlu, gazete ve televizyon yöneticilerine ‘Bugün geldiğimiz noktada yürütme, yasama ve yargıyı denetler konuma geldi. Artı medyayı da denetler konuma geldi’ dedi

1/ 19
Kılıçdaroğlu medya yöneticileriyle buluştu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşam, gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenlerine İstanbul Ortaköy’deki Radisson Hotel’de yemekli bir davet verdi. Kılıçdaroğlu, medya yönetilerine gündemdeki konularla ilgili görüşlerini aktardı. Brüksel’e gittiklerinde medyayı, medya üzerindeki baskıları, medyanın demokrasi üzerinde ne kadar önemli bir işlevi olduğunu anlattıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, AB yetkilileriyle görüşürken medyayla ilgili sağlıklı ve kapsamlı bir bilgileri olmadığını hissettiklerini belirtti. Bunun üzerine bir rapor hazırladıklarını ve AB yetkililerine gönderdiklerini belirten Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Rapor, İngilizce, Fransızca ve Almanca olarak hazırlandı ve gönderildi. Aslında raporu hazırlarken medya üzerindeki baskıların hangi noktaya geldiğinin de bilinmesi gerekiyordu. Basının dördüncü güç olduğunu çok daha iyi biliyorsunuz. Ama bugün geldiğimiz noktada yürütme, yasama ve yargıyı denetler konuma geldi. Artı medyayı da denetler konuma geldi. O nedenle biz medyanın, yasama organının ve yargının güç kaybettiği ama yürütme organının gittikçe güçlendiği bir demokrasi yapısıyla karşı karşıya olduğumuzu her yerde anlattık.”

2/ 19
Kılıçdaroğlu medya yöneticileriyle buluştu

Sosyal devlette kan kaybı var

Türkiye’nin ciddi bir demokratikleşme sorunu olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sosyal devlet anlamında Türkiye’nin ciddi bir kan kaybı var. Şunu baştan beri hep kabul ettik, basının güçlünün yanında yer alması gibi bir tablonun içinde olmasını biz içimize sindiremiyoruz. Basının, hem iktidara, hem muhalefete eşit uzaklıkta ama doğru bildiğini yazan, sağlıklı eleştiri yapan, o eleştirilerden bizim de ders çıkarmamız gereken bir tablo olabileceğini düşünüyoruz. Basının, denetim işlevini yerine getirmesinden her zaman mutlu olacağız. Uluslararası Basın Enstitüsünün verdiği rakamlar var. 2008-2009’da basın özgürlüğü açısından Türkiye 101’inci sırada yer alırken, 2010’da bu 127’nci sıraya gerilemiş durumda.”

3/ 19
Kılıçdaroğlu medya yöneticileriyle buluştu

YEMEKTEN SATIRBAŞLARI

TÜRBAN: Türbana eğitimde özgürlükler bağlamında evet dedik. Destek beklerken eleştirildik. AKP türbanı çözemez. Türbanı biz çözeriz. Biz olaya insan hakları ve özgürlük açısından yorumluyoruz. Kılık kıyafet yasayla düzenlenemez. ‘YÖK’ü kaldıracağız’ dedik. ‘Özerk üniversite olacak’ dedik. Her türlü düşünceyi özgürce dile getiren üniversitelerle sorun çözülür.

KURAN KURSU: Biz yasa dışı Kuran kurslarına karşı çıktık. Diyanet’in kurslarına karşı değiliz. Kuran’ı yetkin kişiler öğretsin istiyoruz. Diyanet Başkanı’ndan kurslarda okutulan kitapları istedim. Çok güzeldi.

4/ 19