Kobani harabeye döndü

Kobani'de IŞİD ile Kürt güçler arasındaki çatışmalar yaklaşık iki aydır sürerken, kent harabeye döndü. AA ekibi kentte çatışmalardan geriye kalanları görüntüledi.

Kobani harabeye döndü

İlçeyi doğu, batı ve güney kesiminden kuşatan IŞİD, Kuzey Irak'tan peşmergenin Kobani'ye ağır silahlarla desteğe gitmesi ve ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava bombardımanlarını yoğunlaştırmasıyla son günlerde savunma pozisyonuna geçti. Kobani'ye giren Anadolu Ajansı (AA) ekipleri, 2 ayda enkaz yığınına dönüşmeye başlayan Kobani'yi görüntüledi. Fotoğraflarda ağır silahların kullanıldığı çatışmalardan geriye yıkılan binalar, harabeye dönen mahalleler, çöken altyapı ve hurdaya dönen araçların kaldığı görülüyor. IŞİD'in çekildiği bölgelere ilerleyen Kürt grupların ise keskin nişancılardan korunmak için sokak aralarına halı ve çarşaf astığı dikkat çekiyor.

1/ 9
Kobani harabeye döndü

KOBANİ'DE ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

SURİYE’nin Kobani kentinde IŞİD ile Peşmerge ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) desteğini alan YPG güçleri arasındaki çatışmalar 56’ncı gününe girdi. Kobani’deki iç çatışmaları takip eden yerli ve yabancı gazeteciler ise bugün Suriye'yi gören hakim bir tepede önlerine toprak dökülerek siper oluşturulan alanda görev yaptı.

2/ 9
Kobani harabeye döndü

Kobani'yi ele geçirmek için saldırı başlatan IŞİD ile peşmerge ve ÖSO mensuplarının desteğini alan YPG güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Gece kentin doğu ve güney bölgelerinde yoğunlaşan çatışmalarla darbe alan IŞİD güçleri kısmen geri çekildi. Gece boyu süren yoğun çatışmalar sırasında IŞİD’in üssü konumundaki Hacı Reşat Cami bölgesinin kısmi kontrolü de YPG'nin eline geçti.

3/ 9
Kobani harabeye döndü

Sabah saatlerinden itibaren çatışmaların aralıklarla devam ettiği Kobani'de, roket ve havan sesleri de duyuluyor. Havan ve roketlerin isabet ettiği yerleşim alanlarından yükselen dumanlar ise Türkiye tarafından da izleniyor.

4/ 9