Komandolar eğitimde nefes kesti

Komandolar eğitimde nefes kesti

Komandolar eğitimde nefes kesti

ISPARTA’daki Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı, komandoları savaşa 28 hafta süren ihtisas kursuyla hazırlıyor. Mavi berelilere bu kursta hayatta kalma eğitiminden, düşmanı etkisiz hale getirmeye, hava ve hudut ötesi harekattan su üstü ve altında ilerlemeye kadar her şey öğretiliyor.

1/ 16
Komandolar eğitimde nefes kesti

Bağlı bulundukları kuvvet komutanlıklarından zor bir giriş testine tabi tutulduktan sonra gönüllülük esasına göre seçilen genç subay ve astsubaylar, 28 hafta sürecek Komando İhtisas Kursu’nun Isparta ayağını başarıyla tamamladı. 4 safhadan oluşan ihtisas kursu, Şubat- Mart aylarında ’derin kar ve şiddetli soğuklarda muharebe harekatı’ ile başladı. Kursun ikinci safhası ise Nisan- Mayıs döneminde ’kara komando harekatı’ ile devam etti. Üçüncü safha olan ’su üstü komando harekatı’ İzmir Menteş’te, dördüncü safha olan ’hava indirme harekatı’ ise Kayseri’de gerçekleştirilecek.

2/ 16
Komandolar eğitimde nefes kesti

Kara komando harekatında komandolara zor hava ve arazi şartlarında karadan, havadan, sulardan düşmanın yakın gerisine sızma kabiliyeti, keşif yapma, taktik akın icra etme, pusu yöntemleri, muharebe şartlarının ruhsal ve fiziksel şartlarına dayanma gücü, nefse güven ve liderlik duygusu kazandırılıyor.

3/ 16
Komandolar eğitimde nefes kesti

HEM TATBİKAT HEM EĞİTİM

Mavi berelilerin Isparta’da savaş ortamını aratmayan kara komando harekatının 21 gün süren tatbikat bölümünde icra ettiği faaliyet zinciri nefesleri kesti. Senaryo gereği komandolar, düşman hattı seçilen bir bölgeye intikal sağlayıp düşmanı etkisiz hale getirdikten sonra onların komuta kontrol merkezini, karargahları ve yakıt depolarını imha etti. Bu zorlu intikal boyunca halatlarla dağlardan indiler, Yaka Kanyonu’nda 2 metre derinliğindeki suyun içinden geçip pusuya düştüler, düşmanla çarpıştılar.

4/ 16