Kritik 24 saate girildi!

Gözümüz kulağımız Amerika'da

Kritik 24 saate girildi!

ABD’de Temsilciler Meclisi borç tavanı limitini yükseltmek için yarın toplanacak. Borç limiti yükseltilmezse ülkenin temerrüt riski var.

PEKİ NEDİR BU HERKESİN KONUŞTUĞU TEMERRÜT RİSKİ? VE EN ÖNEMLİSİ BİZİ NASIL İLGİLENDİRİYOR?

1/ 11
Kritik 24 saate girildi!

ABD’de Cumhuriyetçiler ’in çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi, 12 Şubat'ta borç tavanını görüşmek üzere bir araya gelecek. Daha önceki süreçlerde Demokratlar ve Başkan Barack Obama ile borç tavanı limitini artırma konusunda büyük kavgalar veren Cumhuriyetçiler’in bu kez anlaşmaya yanaşacağı belirtiliyor.
UZMANLAR DURUMU TÜRKİYE AÇISINDAN NASIL YORUMLADI?

2/ 11
Kritik 24 saate girildi!

Cumhuriyetçi Pennsylvania vekili Joe Pitts, "Borçlanma limiti Mart 2015'te sona erecek şekilde artırılacak" dedi. ABD Hazine Bakanı Jack Lew geçen hafta, hükümetin borçlanma kapasitesinin 27 Şubat’ta sona ereceğini söylemiş ve Kongre’ye borçlanma tavanının en yakın sürede artırma çağrısında bulunmuştu.
ABD'NİN BORÇ TAVANI NE?

3/ 11
Kritik 24 saate girildi!

Borç tavanı, Kongre tarafından kararlaştırılan, federal hükümetin yasal olarak ne kadar borçlanabileceğini belirleyen bir sınır. ABD yasalarına göre, borç tavanı ABD'nin milli gelirinin yüzde 10'unu geçemiyor. İlk defa 1917'de 11,5 milyar dolar olarak belirlenen borç tavanı, 75 kez yükseltilerek 14,2 trilyon dolara kadar çıkarıldı.
BORÇ TAVANI YÜKSELMEZSE NE OLUR?

4/ 11