Kurban Bayramı tarihi ne zaman ?

Koronavirüsle mücadele kapsamında Ramazan Bayramı'nda sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmıştı. Kurban Bayramı tarihi yaklaşırlen en çok merak edilenlerden biri de, Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanıp uygulanmayacağı oldu.

Kurban Bayramı tarihi ne zaman ?

2020 KURBAN BAYRAMI TARİHİ NE ZAMAN, HANGİ GÜN?
Diyanet'in yayımladığı dini günler takvimine göre, 2020 yılı Kurban Bayramı arefesi 30 Temmuz Perşembe gününe denk geliyor. Kurban Bayramı'nın 1. günü 31 Temmuz Cuma günü başlayacak. 4 gün sürecek Kurban Bayramı 3 Ağustos Perşembe günü sona erecek.

1/ 8
Kurban Bayramı tarihi ne zaman ?

KURBAN BAYRAMI'NDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?
Bayramda kısıtlama olup olmayacağı konusunda resmi bir açıklama bulunmuyor. Konu ile ilgili resmi açıklama geldiğinde ahaber.com.tr'den öğrenebilirsiniz.

2/ 8
Kurban Bayramı tarihi ne zaman ?

KURBAN NE ZAMAN KESİLİR?
Kurban, kurban bayramının ilk üç gününde kesilir. Kurban kesim vakti, Bayram namazı kılınan yerlerde, bayram namazı kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise sabah namazı vakti girdikten sonra başlar. Bayramın üçüncü günü güneş batıncaya kadar devam eder. Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüzleri kesilmesi uygundur. Bayramın birinci günü kesmek daha faziletlidir. Şafii mezhebine göre ise kurban bayramın dördüncü günü de kesilebilir.

3/ 8
Kurban Bayramı tarihi ne zaman ?

KURBAN NE DEMEKTİR, HÜKMÜ NEDİR?
Sözlükte yaklaşmak, Allâh'a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Akıllı, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını keser. Böylece hem maddi durumu yetersiz olup kurban kesemeyenlere yardımda bulunmuş, hemde Cenab-ı Hakka yaklaşmış olur.

4/ 8