Kurban keserken hijyene dikkat

Kurban keserken hijyene dikkat

Kurban keserken hijyene dikkat

Hijyen kurallarına uyulmadan uygunsuz şartlarda kesilen hayvanlar; kist başta olmak üzere tüberküloz, brusella, şarbon ve hidatik gibi bulaşıcı hastalıklara yol açabiliyor. Özellikle hayvanlardan insanlara geçen zonoos hastalıklarına karşı çok dikkat edilmesi gerekiyor. Central Hospital’dan Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Salim Bereket, kurban kesiminde dikkat edilmesi gerekenleri ve enfeksiyonlardan korunma yöntemlerini anlatıyor.

 

1/ 10
Kurban keserken hijyene dikkat

Kurban Bayramı’nda hijyen kurallarına uyulmadan uygunsuz ortamlarda kesilen hayvanlar, mikroorganizmaların çoğalarak çevreye yayılmasına ve birtakım ciddi hastalıkların görülmesine sebep oluyor. Yapılan araştırmalar bayram dönemlerinde hayvansal kökenli hastalıkların yüzde 30 oranında arttığını belirtiyor. Uzmanlar özellikle zonoos olarak adlandırılan enfeksiyon hastalıklarına karşı çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

 

2/ 10
Kurban keserken hijyene dikkat

Bulaşıcı hastalıklara dikkat

Kurban kesimi öncesi yapılması gereken ilk adım, hayvanın sağlık kontrollerinden geçip geçmediğinin tespit edilmesi olduğunu söyleyen Central Hospital’dan Dahiliye Uzmanı Dr. Salim Bereket, “Kesim yapılacak hayvan mutlaka veteriner kontrolünden geçmiş olmalıdır. Ayrıca sağlık raporlarının da tam olmasına dikkat edilmelidir. Sağlık kontrolünden geçirilmeyen hayvanlar ile yapılacak temas sonucu kist, tüberküloz, brusella, şarbon, hidatik, salmonella, teniyoz, toksoplazmozis ve kuduz gibi bulaşıcı hastalıklar kapılabilir.” dedi.

 

3/ 10
Kurban keserken hijyene dikkat

Hastalığın bulaşma yolu tespit edilmeli

Zonoos hastalıklarından korunabilmek için ilk önce etkenin ve hastalık kaynağının bilinmesi gerektiğini belirten Dr. Salim Bereket, “Tedavide hastalığın bulaşma yollarının tespit edilmesi şarttır. Hayvanlardan bulaşan enfeksiyonlardan korunabilmek için yapılan ilaçlama ve aşı, iç-dış parazitler ile mücadelede oldukça önem taşır. Ancak kuduz gibi tedavisi olmayan bazı zonoos hastalıkları için özel geliştirilen aşı uygulamaları kullanılır. Bu uygulamalar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en etkin kullanılan yöntemdir.” diyor.

 

4/ 10