Kurbanı nefesini dinleyerek seçin

Kurbanı nefesini dinleyerek seçin

Bayrama sayılı günler kala kurban pazarları hareketlenirken, Bursa Veteriner Hekimler Odası, kurbanlık alımında dikkat edilmesi gereken hususlar ve etlerin tüketilmesi ve saklanması konusunda vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Oda Başkanı Sinan Sağlam, kurban alımına gidecek vatandaşların en başta sağlıklı ve İslami açıdan aranan koşullara uyulmasını istedi.BURSA, (DHA)

1/ 25
Kurbanı nefesini dinleyerek seçin

KÜPE YA DA SAĞLIK RAPOR OLMALIBüyük ve küçükbaş hayvanlarda aranan yaş kriterine dikkat edilmesini isteyen Sağlam, sağlık yönünden göz önüne alınması gereken hususlara da değinerek, şu uyarılarda bulundu:

2/ 25
Kurbanı nefesini dinleyerek seçin

"Küçükbaş hayvanların kulak küpesi, büyükbaş hayvanların veteriner sağlık raporu olmalıdır. Hayvanların sağlıklı ve verimli olması önemlidir. Zayıf, yeni doğum yapmış ya da ileri düzeyde gebe hayvanları kurban olarak kesemeyiz. Ağız, burun, göz, meme veya cinsel organlarından akıntı gelmesi hastalık belirtisidir. Ayrıca rahat nefes alamayan ve öksüren hayvanları da sağlıklı kabul edemeyiz. O yüzden alacağınız hayvanın nefesini dinleyin. Ağız ve burun içinde yaralar bulunmamalı. Hayvanda kene, pire gibi parazitler olmamalı. Sindirim sistemi rahatsızlığı olan hayvanlar ile vücudunda ödem oluşmuş ve topal olan hayvanlar kurban edilemez. Ayrıca hayvanın psikolojik açıdan da sağlıklı olması gerekir. Saldırgan, aşrı tepki veren ya da çevreye karşı ilgisiz olması, hayvanın ruh sağlığının bozuk olduğunu gösterir.’

3/ 25
Kurbanı nefesini dinleyerek seçin

Oda Başkanı Sinan Sağlam, verim açısında da kurbanın besili olması gerektiğini söyledi. Vatandaşların hayvanın fiziksel özelliklerine bakarak verimli olup olmayacağını anlayabileceğini ifade eden Sağlam, hayvanı göğüs çevresinin geniş, kuyruk sokumu ve kalçanın dolgun ve yuvarlak, sırt çizgisinin düz ve dolgun, boynun kısa ve etle dolu olması gibi kriterlere dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

4/ 25