Kuşadası Körfezi alarm veriyor

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden olan Kuşadası’nda körfez alarm veriyor.

Kuşadası Körfezi alarm veriyor

Ege bölgesinde çevre ve doğanın korunması konusunda yaptığı çalışmalar dikkati çeken EKODOSD, tarafından Kuşadası Körfezi’ndeki kirlilikle ilgili yazılı açıklama yapıldı. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü imzasıyla yayınlanan açıklamada, Kuşadası Körfezi’nin kıyılarında yapılan gözlemlerde, deniz ekosistemindeki değişimleri sürekli olarak takip ettiklerini belirtti.

1/ 12
Kuşadası Körfezi alarm veriyor

Kuşadası'ndaki su altı ekosisteminde önemli bitki türü olan Deniz Erişteleri'nin (Posidonia oceanie) kentin derin deşarj boru hattından ve kanalizasyon sistemi yeterli olmayan turistik işletmeler ve sitelerden gelen atıklarla olumsuz etkilendiğini ve geçen yaz aylarında belli bölgelerde terörist yosunların (Caulerpa racemosa) ve alglerin yoğunlaştığını tespit ettiklerini kaydeden Sürücü, geçtiğimiz hafta içerisinde deniz suların çekilmesiyle birlikte, Balıkçılar Limanı'ndan Kuştur mevkine kadar olan bölgede, daha önceki yıllar da pek fazla görülmeyen midyelerin varlığını gözlemlediklerini bildirdi.

2/ 12
Kuşadası Körfezi alarm veriyor

İlk kez bu kadar çok midye kolonisinin görülmesinin, deniz kirliliği nedeniyle bazı canlıların yok olmasından kaynaklandığı ve deniz suyunda yüksek derecede kanalizasyon atıklarının olduğu düşüncesini akla getirdiğini vurgulayan Sürücü, açıklamasında şunları kaydetti: ''Kuşadası derin deşarj borularının birçok kez arızalanması ve birçok site, işletme ve turistik tesisler atıklarını direk olarak denize vermesi, arıtması olanların her zaman arıtmalarını çalıştırmamaları bu kanıyı güçlendirmektedir.

3/ 12
Kuşadası Körfezi alarm veriyor

Bir turizm kenti olan Kuşadası'nda meydana gelen sürekli yapılaşma artan nüfus yoğunluğu ve denize arıtılmadan salınan atıklar nedeniyle, kıyı ekosistemi sürekli tahrip olmakta ve ekolojisinin bozulduğu görülmektedir. Derin deşarj borularının uzağındaki bölgeler incelendiğinde, aynı midyeler bu bölgelerde görülmemektedir.

4/ 12