Mecliste gergin anlar!

Görevi kötüye kullanan bürokratın cezasını indiren yasa Meclis’ten olaylı geçti.

Mecliste gergin anlar!

Görevi kötüye kullanan bürokratın cezasını indiren yasa Meclis’ten olaylı geçti. İktidarla muhalefet milletvekilleri arasında suçlamalar havada uçuştu. AK Partili Arıcı, CHP’li Koçal’ın üzerine yürüdü

1/ 10
Mecliste gergin anlar!

AK Parti’nin görevini kötüye kullanan kamu görevlilerine verilecek cezaları indiren yasa teklifi TBMM Genel Kurulu’ndan olaylı geçti. Tartışmalar nedeniyle Genel Kurul’a sık sık ara verilirken, AK Partili ve CHP’li milletvekillerinin yumruklaşmasına ramak kaldı. İktidar ve muhalefet milletvekillerinin birbirlerine hakarete varan ağır eleştiriler yönelttikleri görüşmeler sonucunda 74 ‘ret’ oyuna karşılık 280 oyla kabul edilen yasa ile görevi kötüye kullanma suçunda 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası 6 aydan 2 yıla çekildi. Görevi ihmal suçuna halen 6 aydan 2 yıla kadar verilen hapis cezası da, 3 aydan 1 yıla indirildi.

2/ 10
Mecliste gergin anlar!

Artık hapse girmeleri zor...

Yapılan değişiklikle görevi kötüye kullanma suçuna verilecek en fazla cezanın 2 yıla düşürülmesi nedeniyle, üst sınırdan ceza verilse bile bu suçu işleyen kamu görevlilerinin hapse girmesi zorlaşacak. Ceza üst sınırı 2 yıl olduğu için bu suçtan hüküm giyen kamu görevlisi “erteleme” hükümlerinden yararlanabilecek. Görevi ihmal suçunu işleyen kamu görevlileri ise hapis yüzü görmeyecek. Görevi ihmal cezasının üst sınırı 2 yıldan 1 yıla çekildiği için bu suçtan hüküm giyenlere hapis cezası yerine seçenek yaptırımlar uygulanabilecek, cezaları paraya çevrilebilecek.

3/ 10
Mecliste gergin anlar!

“Kaç AKP’linin cezası var?”

TBMM Genel Kurulu’nda AK Partililerin “maydanoz” tip suç olarak nitelendirdiği TCK’nın 257. maddesinde değişiklik öngören teklif Meclis’te görüşülürken CHP’li Kamer Genç, milletvekillerinin; kendisinin ve ailesinin suçlarını, hırsızları affedeceğine dair yemin etmediğini ifade ederek, “Buraya hırsızları, talan edenleri affetmeye mi geldik?” diye sordu. Düzenlemeyi “Cumhuriyet tarihinin en karanlık teklifi” olarak nitelendiren Genç, “Kaç tane AKP’li milletvekilinin bu kanundan mahkumiyet cezası var? Yiğitçe açıklayın” dedi.

TBMM Başkanvekili Meral Akşener konuşma süresi biten Genç’in Genel Kurul’u selamlamasını isterken, Genç’in “Bunları selamlayacak durumda değilim” yanıtı AK Parti sıralarını hareketlendirdi. Genç’in “Size söyleyecek daha çok sözüm var ama neyse tazminat ödüyorum” sözleri de iktidar milletvekillerinin tepkisine yol açtı. AK Parti sıralarından atılan “Tazminatları yiyoruz” lafına Genç, “Boğazınızda kalsın” karşılığını verdi.

4/ 10