Mecliste patates krizi !

Vali ve CHP'li Başkan arasındaki kriz, TBMM gündemine taşındı...

Mecliste patates krizi !

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, TBMM'ye verdiği soru önergesinde İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın, “Aydın Valisi'nin, kadın belediye başkanına karşı makamında yaptığı basın toplantısında, masanın üzerine sıraladığı soyulmuş patatesler neyi ifade ediyor? İçişleri Bakanı olarak sizin, Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş'a ‘Senin Başbakan'daki kredin bitmez’ dediğiniz doğru mu? Vali Coş sizin bu garantiniz yüzünden mi görev yaptığı yerlerde özensiz ve siyasi tavırlar sergilemektedir” sorularını yanıtlamasını istedi.

1/ 6
Mecliste patates krizi !

Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş ile Belediye Başkanı CHP'li Özlem Çerçioğlu arasında, koruma polislerinin geri çekilmesi, aşevinin tahliye edilmesi ve belediye araçlarına ceza yazılmasıyla tırmanan gerilim TBMM gündemine taşındı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi veren İzmir CHP Milletvekili Ahmet Ersin, Vali Coş’un AK Parti İl Başkanı gibi davranarak Başkan Çerçioğlu’na karşı, devletin gücünü ve kamu görevlilerini kullanıp hizmetleri engelleme ve sindirme- yıpratma politikası uyguladığını savundu.

2/ 6
Mecliste patates krizi !

Çerçioğlu’na aldığı tehditler ve saldırı girişimleri nedeniyle emniyet tarafından verilen korumaların Valinin emriyle geri çekildiğini vurgulayan Ersin, “Belediye Başkanı öldürülme tehlikesiyle karşı karşıya bırakılmıştır. Belediyenin, MEB’e bağlı rehabilitasyon merkezlerindeki yaşlılar, engelliler, çocuklar ve dar gelirliler için her gün 1500 kişiye yemek veren belediye aşevi kapatılmaya çalışılmakta ve belediye araçlarına ceza yazmaları ve seferden alıkonulmaları için trafik polisleri seferber edilmektedir. Son olarak da yanında emniyet müdürü ile birlikte Valilik makam masasının üzerine soyulmuş patatesleri sıralayarak belediye başkanının aleyhine basın toplantısı yapmıştır” diye konuştu. CHP'li Ersin, şu soruları yöneltti:

3/ 6
Mecliste patates krizi !

“- Aydın Valisinin kadın belediye başkanına karşı makamında yaptığı basın toplantısında, masanın üzerine sıraladığı soyulmuş patatesler neyi ifade ediyor?

- Tehdit altında olduğu bilinen kadın belediye başkanının polis korumaları neden geri çekildi? Bu yüzden yaşanacak bir olumsuzluktan ve belediye başkanına karşı olabilecek bir saldırıdan kim sorumlu olacak?

- Devletin tarafsız temsilcisi olması gereken Valinin, seçilmiş belediye başkanına karşı siyasi tavır içine girmesi, hizmetleri engellemesi normal mi? Hüseyin Avni Coş devletin Valisi mi AKP İl Başkanı mı?

- Kendisini ziyarete gelen sivil toplum örgütlerinin temsilcilerini, telefonlarını dışarıda bırakarak makamında kabul ettiği ve (bende herkesin dosyası var. Herkes ayağını denk alsın) diyerek tehdit ettiği doğru mu? Valinin herkes hakkında dosya tutması ve fişlemesi suç değil mi?

4/ 6