Merkel ve Çipras Berlin'de bir araya geldi

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, görüşmeleri sonrası ortak basın açıklaması yaptı.

Merkel ve Çipras Berlin'de bir araya geldi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan’daki reform programının doğru veya yeterli olduğuna karar verenin Almanya olmadığını söyledi.

Merkel, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Berlin’de bir araya geldikten sonra iki lider Başbakanlık'ta ortak basın toplantısı düzenledi.

1/ 9
Merkel ve Çipras Berlin'de bir araya geldi

ALMANYA'NIN DEĞİL AVRUPA'NIN SORUNU VURGUSU

Yunanistan’nın hangi reformları gerçekleştireceğinin kurumlarla yaptığı görüşmede ele alındığını ifade eden Merkel, "Almanya reform programının doğru veya yeterli olduğuna karar veren bir kurum değil. Reform programı 3 kurum tarafından değerlendiriliyor ve Avro Grubu karar veriyor” diye konuştu.

Merkel, Yunanistan'ın likidite sorunu konusunda bir şey söyleyemeyeceğini belirterek, “Ben Almanya’nın Şansölyesiyim ve böylelikle Avro Grubu’ndaki 19 ülkeden birini temsil ediyorum” dedi.

Yunanistan’ın ekonomik olarak güçlü olmasını, ekonomisinin büyümesini ve özellikle ülkedeki yüksek olan işsizlik sayısını azaltmasını istediğini aktaran Merkel, bunun için yapısal reformlarla, sağlam bütçeye ve idarenin işlevini yerine getirmeye ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

2/ 9
Merkel ve Çipras Berlin'de bir araya geldi

TAZMİNAT KONUSU ALMANYA İÇİN KAPANDI

Merkel, Yunanistan’ın tazminat talebiyle ilgili olarak, tazminat konusunun Alman hükümeti açısından siyasi ve yasal olarak kapandığını yineledi.

3/ 9
Merkel ve Çipras Berlin'de bir araya geldi

Ancak geçmişte Yunanistan'da nasıl bir zulüm yapıldığı, Nasyonalsosyalizm döneminde Yunanistan’da nasıl bir despotluk yapıldığının bilincinde olduklarını ve bunu Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un geçen yıl Yunanistan’a yaptığı ziyarette de dile getirdiğini kaydeden Merkel, bu bilinci ayakta tutma görevini Almanya’nın çok ciddiye aldığını ifade etti.

4/ 9