Milli savaş uçağımız KAAN ilk uçuşunu yaptı
Türkiye'nin yerli milli muharip uçağı KAAN bugün ilk uçuşunu başarıyla yaptı.
![Milli savaş uçağımız KAAN ilk uçuşunu yaptı - Resim: 1](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h566q95gc/storage/files/images/2024/02/21/kaan-zimu.jpg)
Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından yürütülen, Türkiye'nin en önemli teknoloji projelerinden KAAN'ın uçuşuna yönelik tüm testler tamamlandı. KAAN, bugün ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.
![Milli savaş uçağımız KAAN ilk uçuşunu yaptı - Resim: 2](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h587q95gc/storage/files/images/2024/02/21/screenshot-1-25aq.jpg)
![Milli savaş uçağımız KAAN ilk uçuşunu yaptı - Resim: 3](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h562q95gc/storage/files/images/2024/02/21/screenshot-2-cn0w.jpg)
KAAN'ın bugüne kadar fırlatma koltuğu testleri, tam boy statik testi, kontrol yüzeylerinin atalet ve statik testleri, iniş takımı düşürme testleri, sistem entegrasyon laboratuvarında aviyonik sistem testleri, yakıt testlerinin ardından motor çalıştırma testleri yapıldı.
![Milli savaş uçağımız KAAN ilk uçuşunu yaptı - Resim: 4](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h499q95gc/storage/files/images/2024/02/21/screenshot-3-wmyh.jpg)
KAAN 17 Mart 2023'te hangardan çıkarak pist başı yaptı. Geride kalan 9 aylık süreçte Türk mühendisleri tarafından gökyüzüyle buluşturulmak için hazırlandı. İlk uçuş görevi için girdiği testleri başarıyla tamamlandı.