Münih’te bira su gibi akıyor

Münih’te bira su gibi akıyor

Münih’te bira su gibi akıyor

Dünyadaki en büyük bira festivali olma özelliğini taşıyan Münih'teki geleneksel Ekim Şenliği’nde sadece hafta sonunda bir milyon litreye yakın bira içildi. 16 gün sürecek şenlik boyunca yaklaşık 6 milyon ziyaretçi beklenirken, 6.5 milyon litre bira, 113 bin litre şarap, bin tavuk, 40 bin kilo balık ve 122 bin adet sosis tüketilmesi bekleniyor.

1/ 5
Münih’te bira su gibi akıyor


Münih’te havaların güzel olması biracıların işine yaradı. Dünyadaki en büyük bira festivali olma özelliğini taşıyan Münih'teki geleneksel Ekim Şenliği’ni sadece hafta sonunda bir milyona yakın insan ziyaret ederken, bir milyon litreye yakın bira içildi. On bin tavuk ve sosisin yanı sıra dokuz öküz yendi. Litresi 9.40 ile 9.85 Euro arası satılan biralar su gibi içilirken, sarhoş olanlar yüzünden polisin hafta sonunda iki yüze yakın olaya müdahale etmek zorunda kaldığı açıklandı. Bu yıl 180. kez düzenlenen festival için tam 14 dev bira çadır kuruldu.

2/ 5
Münih’te bira su gibi akıyor


16 gün sürecek şenlik boyunca yaklaşık 6 milyon ziyaretçi beklenirken, 6.5 milyon litre bira, 113 bin litre şarap, bin tavuk, 40 bin kilo balık ve 122 bin adet sosis tüketilmesi bekleniyor. Şenlik boyunca bir yandan biralar konuklar tarafından birbiri ardına tüketilirken, diğer yandan da bölgenin yöresel kıyafeti olan "Dirndl" elbise ve deri pantolonlar kapış kapış satılıyor.

3/ 5
Münih’te bira su gibi akıyor


İlk Ekim Şenliği 17 Ekim 1810 Bavyera Prensi Ludwig ile Prenses Therese’nin evlenmeleri onuruna yapılmış. Bir düğün kutlaması bugün her yıl ortalama 6 Milyon kişinin ziyaret ettiği Dünya’nın en büyük halk şenliğine dönüşmüş. Ekim şenliğinin yapıldı alanda bulunan ve Bavyera’nın anası olarak bilinen yaklaşık 20 metre yüksekliğinde dev „Bavaria“ heykelinin önündeki yeşil alan, şenlik boyunca fazla içip sarhoş olanların ayılana kadar uyudukları alana dönüşüyor. „Bavaria“ heykelinin kafası 1827’de Navarin limanındaki savaşta batırılan Osmanlı gemilerinin toplarının eritilmesinden elde edilen bronzla dökülmüş.

4/ 5