O askerden isyan ettiren itiraf!

"Elma-armut kasası taşır gibi..."

O askerden isyan ettiren itiraf!

Afyonkarahisar'da 5 Eylül 2012'de, 25 askerin şehit olduğu 500'üncü İstikam Ana Depo Komutanlığı'ndaki patlamayla ilgili Eskişehir 1. Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde süren davanın 6'ncı duruşması yapıldı. Kıdemli Albay Veysel Özbay, Bölük Komutanı Binbaşı Ali Duran ve Üsteğmen Tuncay Aydın'ın yargılandığı davada, Onbaşı Hasan Boncuk tanık olarak dinlendi. (AHT)

1/ 8
O askerden isyan ettiren itiraf!

Olayın psikolojik olarak üzerinde etki bıraktığını söyleyen Boncuk, "Cumartesi gecesi teslim oldum. Pazar günü askerlikle ilgili olmayan işleri yaptık. Pazartesi ot topladık. Salı günü sabah eğitim alıp, öğleden sonra cephaneliğe gittik. Salı gece 12.00'ye kadar çalıştık. Olayın olduğu çarşamba günü yine cephaneliğe gittik" dedi.

2/ 8
O askerden isyan ettiren itiraf!

Boncuk çalışmalarına ilişkin şu bilgiyi verdi: "Sandıklardan kırılanlar oldu. Sandığı 4 kişi zor kaldırıyorduk. Tedbirsiz ve ihmallerle dolu bir işlem yapıyorduk. Sanki manavdaki elma, armut kasasını taşır gibi çalışıyorduk. Sandıklardan biri kamyona yüklenirken kırıldı. El bombaları etrafa yayıldı."

3/ 8
O askerden isyan ettiren itiraf!

Boncuk patlama anını şöyle anlattı: "Komutanlar dinlenmemiz için izin veriyordu. İçerde ve dışarıda kısa dönem erler vardı. Deponun kapısına kadar mühimmatı götürüyorduk, içeride istif yapılıyordu. İstif cephanelik kapısına kadar gelmişti. Çok zor istifleme yapılıyordu. Patlamadan önce ara vermiştik. Namaz için yangın havuzunun oraya gittim. 5 dakika sonra namaz kılarken patlama oldu."

4/ 8